Neandertaczycy używali ziół leczniczych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dziesiątki tysięcy lat temu neandertalczycy, krewniacy człowieka, używali ziół leczniczych.

Po raz pierwszy udało się wykazać, że neandertalczycy, którzy zamieszkiwali na terenach północnej Hiszpanii, nie tylko gotowali pożywienie roślinne, ale również wykorzystywali lecznicze właściwości roślin.

Neandertalczycy zniknęli z Europy ok. 24-30 tys. lat temu. Wśród naukowców bardzo długo przeważał pogląd, że głównym składnikiem diety neandertalczyków było mięso. Okazuje się jednak, że w miarę doskonalenia metod badawczych ten obraz się komplikuje.

Analiza zębów neandertalczyków ze stanowiska El Sidron za pomocą spektrometrii masowej wykazała obecność mikroskamieniałości roślinnych w płytce nazębnej – donoszą naukowcy na łamach pisma "Naturwissenschaften".

Naukowcy znaleźli śladowe ilości granulek skrobi i węglowodanów, a ponadto takie substancje, jak azuleny i kumaryna – są one składnikami roślin wykorzystywanych w medycynie ludowej. Azuleny występują m.in. w rumianku, kumaryna zaś w takich ziołach, jak turówka czy nostrzyk. Ma działanie m.in. rozkurczowe.

Ponadto, badacze przypuszczają, że znaleźli dowody na spożywanie orzechów, traw i warzyw, a także chemiczne ślady dymu pochodzącego ze spalanego drewna.

Naukowcy podkreślają, że analiza molekularna wskazuje na spożywanie różnych roślin. Ponadto, u każdego z osobników daje się zauważyć pewne indywidualne upodobania.

Wcześniej dowiedziono, że neandertalczcy posiadali gen odpowiadający za percepcję smaku gorzkiego. Teraz okazało się, że jeden z osobników częściej niż inni spożywał rośliny o gorzkim smaku, takie jak krwawnik i rumianek.(PAP)

krx/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera