Witamina B12 skuteczna w leczeniu zapalenia wątroby

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Włączenie witaminy B12 do standardowego leczenia zapalenia wątroby typu C może zwiększyć szanse na pozbycie się wirusa - informują naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Gut". Najlepsze rezultaty leczenie przyniosło u osób z najtrudniejszym do wyleczenia genotypem HCV.

Od 60 do 80 proc. przypadków zakażenia HCV kończy się przewlekłym zapaleniem wątroby, a jedna trzecia zakażeń przechodzi w marskość wątroby. Standardowe leczenie interferonem i rybawiryną eliminuje HCV z surowicy u około 50 proc. pacjentów z genotypem 1 i u 80 proc. osób z genotypem 2 lub 3 - piszą naukowcy.

Badacze losowo podzielili 94 pacjentów na dwie grupy - u pierwszej zastosowano standardowe leczenie, a u drugiej dodatkowo włączono witaminę B12 w dawce 5000 µg co 4 tygodnie przez okres od 24 (genotyp 2 i 3) do 48 tygodni (genotyp 1).

Zdolność organizmu do pozbycia się wirusa była oceniana po czterech tygodniach (tzw. szybka odpowiedź wirusowa), po 12 tygodniach (pełna wczesna odpowiedź wirusowa), w momencie zakończenia leczenia oraz po upływie kolejnych 24 tygodni (trwała odpowiedź wirusowa).

Choć po upływie czterech tygodni nie zaobserwowano różnicy, była ona wyraźna w każdym kolejnym momencie leczenia, zwłaszcza po upływie 24 tygodni od zakończenia kuracji. Jak twierdzą naukowcy, najlepsze rezultaty witamina B12 przyniosła u pacjentów posiadających genotyp 1 wirusa, którego leczenie jest najtrudniejsze.

Po podsumowaniu danych badacze ustalili, że włączenie witaminy B12 wzmocniło trwałą odpowiedź wirusową o 34 proc.

"Standardowe leczenie uzupełnione witaminą B12 jest bezpieczną i niedrogą alternatywą, zwłaszcza dla osób posiadających genotyp wirusa, z którym najtrudniej walczyć" - konkludują.(PAP)

koc/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Satelita Biomass rozłożył już swoją antenę

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera