
Montaż i renowacja krat zabezpieczających zimowiska nietoperzy to element projektu chroniącego ten gatunek, który realizują ekolodzy na Dolnym Śląsku. Prace przeprowadzono już w siedmiu sztolniach i bunkrach - naturalnych miejscach zimowania nietoperzy.
Projekt „Ochrona letnich i zimowych stanowisk występowania nietoperzy w wybranych obiektach na Dolnym Śląsku” prowadzi stowarzyszenie PTPP „pro Natura”, przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Jak poinformował w środę PAP Marek Mielczarek prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, podstawowym elementem zabezpieczenia zimowisk nietoperzy jest stalowa krata montowana w podziemnych sztolniach i bunkrach. „Takie kraty nierzadko ratują nietoperzom życie. Zwierzęta zbudzone z zimowej hibernacji przez ciekawskich turystów lub zwyczajnych wandali mogą nie przetrwać” - powiedział Mielczarek.
Lato jest najlepszym okresem do prowadzenia prac konserwacyjnych i montażu krat w obszarach zimowisk nietoperzy, ponieważ zwierzęta przebywają poza podziemiami zajmując się wychowaniem młodych.
„Gruntowną renowację, czyli oczyszczanie z rdzy i starej farby, wymianę lub naprawę zniszczonych elementów konstrukcyjnych i ponowne malowanie przeszły ostatnio kraty przy wejściach do zimowisk w sztolniach na terenie nadleśnictw Szklarska Poręba, Miękinia i Bardo Śląskie” - podał Mielczarek.
W sierpniu pracom konserwatorskim zostaną poddane stanowiska w nadleśnictwie Śnieżka i Złotoryja. Łącznie projekt zakłada przeprowadzenie prac na jeszcze dziewięciu miejscach zimowania nietoperzy.
Według szacunków ekologów na Dolnym Śląsku występuje kilkutysięczna populacja nietoperzy. To liczba, która została ustalona podczas liczenia tych zwierząt w znanych ekologom zimowiskach. W regionie występują m.in. nocki Bechsteina, nocki łydkowłose, mopki, podkowce małe czy nocki orzęsione.
PAP - Nauka w Polsce
pdo/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.