Naukowcy: chwile refleksji są bardzo potrzebne w życiu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Poświęcenie czasu na zadumę i wejrzenie w głąb siebie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju psychicznego człowieka - wynika z badania amerykańskich naukowców, opublikowanego w "Perspectives on Psychological Science".

Badacze z University of Southern California przekonują, że skierowanie uwagi do wewnątrz, refleksja nad własnym życiem, a nawet marzenia dzienne pozytywnie wpływają na funkcjonowanie socjoemocjonalne człowieka - podnoszą samoświadomość, pozwalają na konstruowanie sądów moralnych, sprzyjają procesom uczenia się i zapamiętywania.

"Skupiamy się na świecie zewnętrznym i rzadko zdobywamy się na refleksję, koncentrację na wewnętrznych odczuciach, a takie skupienie uwagi na wnętrzu sprzyja budowaniu wspomnień, tworzeniu znaczeń i nowego kontekstu dla zdobytej wiedzy" - mówi Mary Helen Immordino-Yang, autorka badania.

Naukowcy podkreślają, że systemy w mózgu odpowiedzialne za kierowanie uwagi do wewnątrz lub na zewnątrz są współzależne, a zdolność do przerzucania się z jednego trybu funkcjonowania na drugi rośnie wraz z nabywaniem dojrzałości i praktyki.

Oba systemy są niezmiernie ważne, gdyż kierowanie uwagi na świat zewnętrzny umożliwia uczenie się i wykonywanie zadań w życiu codziennym, podczas gdy uwaga wewnętrzna sprzyja prawidłowemu rozwojowi psychicznemu i długoterminowemu organizowaniu wiedzy.

"Niezbędne jest zachowanie równowagi między uwagą zewnętrzną i wewnętrzną, ponieważ czas spędzony na zastanawianiu się, refleksji i wyobrażaniu może również podnieść jakość funkcjonowania uwagi zewnętrznej" - komentuje Immordino-Yang.

Eksperci martwią się, że w dzisiejszym zabieganym świecie, w którym nacisk kładziony jest na aktywność i produktywność, ludzie coraz rzadziej oddają się rozmyślaniom. Panuje opinia, że skłonność do refleksji to zwykłe nieróbstwo. Naukowcy nie zgadzają się z tym stwierdzeniem i przekonują, że zaduma jest człowiekowi niezbędna do zrozumienia otaczającego go świata i symbolicznego umiejscowienia w nim swojej osoby. Podkreślają, że aktywności skłaniające do refleksji i skupieniu na wnętrzu powinny być uwzględnione w wychowaniu szkolnym.(PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera