Woda pitna bez estrogenów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Metodę usuwania estrogenów ze ścieków oraz wody pitnej opracowali studenci z niemieckiego uniwersytetu w Bielefeld.

Zawierające modyfikowane estrogeny pigułki to bardzo popularna metoda antykoncepcji. Niestety, duża część tych hormonów jest wydalana z moczem i może trafiać do wody, wywierając szkodliwy wpływ na zwierzęta wodne. Dochodzi między innymi do zaburzeń rozwoju płciowego. Konsekwencje długotrwałego działania estrogenów zawartych w wodzie na ludzi wciąż nie zostały wyjaśnione - możliwe, że to przyczyna spadku jakości nasienia, raka prostaty czy jąder.

Konwencjonalne metody oczyszczania ścieków nie pozwalają usuwać estrogenów z wody, a substancje te - zwłaszcza etynyloestradiol - z trudem ulegają rozkładowi.

Studenci z Bielefeld opracowali filtr biologiczny, w którym enzymy - tak zwane lakazy - rozkładają estrogeny. Spotykane w wielu organizmach lakazy rozkładają związki aromatyczne - do których zaliczane są także estrogeny. Źródłem szczególnie skutecznie działających lakaz okazał się rosnący na drzewach grzyb - wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor). Studenci chcą wytwarzać enzymy metodami biologii syntetycznej.

Lakazy mogłyby potencjalnie oczyszczać wodę nie tylko z estrogenów, ale i innych aromatycznych związków organicznych, często trujących oraz rakotwórczych substancji.

Studencki projekt został zgłoszony do konkursu "International Genetically Enginered Machine" (iGEM), którego organizatorem jest Massachusetts Institute of Technology z Bostonu (USA).(PAP)

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera