
Chińscy archeolodzy odkryli nowe figury z terakoty podczas prac wykopaliskowych przy grobowcu pierwszego cesarza Chin sprzed ponad 2200 lat – informuje serwis internetowy Global Times.
Jak poinformowali przedstawiciele Muzeum Figur Żołnierzy i Koni z Terakoty Cesarza Qin, podczas najnowszego etapu wykopalisk prowadzonych w północnej części krypty nr 1 archeolodzy odsłonili ponad 310 artefaktów, w tym 120 nowych figur żołnierzy i 12 koni z terakoty, a także odnaleźli ślady prób podpalenia terakotowej armii, dokonanych jeszcze w starożytności.
Muzeum znajduje się w Xi’an w prowincji Shaanxi w środkowych Chinach, gdzie w 1974 r. odkryto grobowiec i mauzoleum Qin Shi Huanga, pierwszego władcy Cesarstwa Chińskiego panującego w latach 221-210 p.n.e.
Wśród odkrytych figur żołnierzy wyróżnia się postać gigantycznego wojownika o wysokości 250 centymetrów, którego stopa ma 32 centymetry długości, a jego lakierowana skórzana tarcza o długości 60 centymetrów i szerokości 40 centymetrów jest dwukrotnie większa od tarczy z brązu odkrytej w 1980 r. w tej samej krypcie.
Tak jak w przypadku wcześniej odkrytych figur, nowe znaleziska mają indywidualne cechy, a ich twarze wyrażają różne emocje.
Jak poinformował Xu Weihong, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, odkryto też dużą liczbę przedmiotów o dobrze zachowanych barwach; także kolory ubrań żołnierzy z terakoty przetrwały w dobrym stanie.
Archeolodzy ustalili też, że niektóre figury znajdujące się blisko przejść między poszczególnymi szeregami żołnierzy noszą ślady zniszczeń dokonanych przez ogień, a niektóre częściowo zostały nawet stopione.
Ślady białego popiołu, jaki pozostał po ogniu o wysokiej temperaturze, wskazują na celowe podłożenie ognia pod posągi z terakoty.
Według archeologa Shena Maoshenga niektóre figury zostały celowo potłuczone przez ludzi, a ogień dokonał pozostałych zniszczeń w różnych miejscach.
Jak informują przedstawiciele Muzeum, od czasu rozpoczęcia w 2009 r. obecnego etapu wykopalisk w krypcie nr 1 stanowisko zwiedziło około 1,4 miliona turystów, którzy mogli obserwować archeologów przy pracy. (PAP)
jot/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.