W Poznaniu otwarto Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Poznaniu otwarto w piątek Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne. W ośrodku kształceni będą magistranci i doktoranci w zakresie nanonauk i nanotechnologii. Obiekt o powierzchni 2,3 tys. m kw. powstał przy udziale funduszy unijnych. Wartość całego projektu to ponad 111 mln zł.

Centrum wybudowano na terenie Kampusu Morasko.

Jak poinformowała Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum NanoBioMedyczne (CNBM) to jednostka powołana przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), wraz z innymi uczelniami Poznania: Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Poznańską. Działa przy współpracy z Instytutem Fizyki Molekularnej w Poznaniu oraz 20 renomowanymi naukowymi instytucjami zagranicznymi zajmującymi się nanotechnologią w aspekcie biomedycznym.

W ramach projektu, w CNBM powstało i zostało wyposażonych w światowej klasy aparaturę dziewięć pracowni. Zakupiona do obiektu aparatura to sprzęt badawczy z zakresu mikroskopii elektronowej, konfokalnej, optycznej, sił atomowych i spektroskopii.

Według przedstawicieli UAM, podstawowym zadaniem Centrum jest kształcenie kadr w zakresie nowoczesnych technologii, specjalistów zdolnych do funkcjonowania w gospodarce opartej na wiedzy.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera