
Drewnianą pułapkę na ryby sprzed 9 tys. lat odkryto w Szwecji u wybrzeży Bałtyku.
Jest to najstarsza zachowana pułapka na ryby. Więcierz skonstruowany był z lin grubości palca. Zapewne są to pozostałości koszy, do których wpływały ryby.
W sumie odkryto resztki siedmiu koszy w dawnym łożysku rzeki na głębokości do 12 m. Jeden z nich datowano metodą radiowęglową. Jego wiek oszacowano na ok. 9 tys. lat.
"To najstarsze znalezisko na świecie związane z chwytaniem ryb" – wyjaśnia Johan Ronnby, profesor archeologii morskiej z uniwersytetu Sodertorn w Sztokholmie na łamach BBC News.
Pułapki na ryby stosowano zazwyczaj w jeziorach lub wolno płynących rzekach. Niekiedy rzeki częściowo przegradzano, a więcierze były ustawiane tam, gdzie pozostawiano wąski nurt rzeki.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.