Sparaliżowane szczury nauczyły się chodzić

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzięki pobudzającym neurony substancjom i impulsom elektrycznym sparaliżowane szczury znów mogą chodzić - informuje magazyn "Science".

Uszkodzenie rdzenia kręgowego prowadzi do przerwania włókien nerwowych, dzięki którym mózg kontroluje poszczególne części ciała. Następuje paraliż, który - zależnie od miejsca urazu - może objąć całe ciało bądź tylko jego część.

W 2011 roku Rob Summers z Oregonu (USA) był w stanie znowu stanąć na nogi dzięki elektrycznej stymulacji rdzenia kręgowego - choć wcześniej na skutek potrącenia przez samochód paraliż objął jego ciało poniżej klatki piersiowej.

Teraz szwajcarscy naukowcy z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) ogłosili, że w przypadku szczurów udało im się osiągnąć znacznie więcej: gryzonie mogą znów biegać i wspinać się po schodach - co prawda w specjalnej uprzęży i chodząc na tylnych łapach.

Rdzeń kręgowy szczurów został przecięty w dwóch miejscach. Następnie wstrzyknięto do niego substancje stymulujące komórki nerwowe, dokonano też stymulacji elektrycznej rdzenia, "budząc" obecne w nim neurony. Następnie szczury zostały umieszczone w podtrzymującej, zrobotyzowanej uprzęży i pokazano im przynętę.

Szczury stopniowo odzyskiwały sprawność - robiły jeden krok, później dwa, w końcu mogły znów biegać i wspinać się na przeszkody. Badania wykazały wytworzenie nowych połączeń nerwowych w miejscu urazu, oraz zmiany w mózgu.

Niestety, w przypadku ludzi nie da się na razie zastosować takiej samej metody, ponadto szczury pomimo odbudowy włókien nerwowych mogą chodzić tylko przy włączonej stymulacji elektrycznej. Naukowcy przypuszczają, że stymulacja pobudza rdzeń do poziomu, przy którym wystarczy bardzo słaby sygnał z mózgu, by zadziałały mięśnie.(PAP)

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera