Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2023
PL EN
28.05.2012 aktualizacja 28.05.2012

Kudrycka: Instytuty Badawcze dobrze wypełniają swoją rolę

Zwiększająca się liczba patentów pokazuje, że instytuty badawcze dobrze rozumieją swoją rolę i świetnie się z niej wywiązują – powiedziała w poniedziałek minister nauki prof. Barbara Kudrycka podczas jubileuszu 20-lecia Rady Głównej Instytutów Badawczych.

„To na instytutach badawczych ciąży odpowiedzialność za wprowadzanie w życie rozwiązań technologicznych\" - dodała.

Rada Główna Instytutów Badawczych reprezentuje 119 instytutów badawczych, zatrudniających obecnie ponad 27 tysięcy osób, w tym około 12 tysięcy pracowników naukowych.

„W ciągu 20 lat dokonało się wiele przemian, w wyniku których instytuty przeszły reorganizację. Jestem bardzo wdzięczna, że udało się skonsolidować niektóre ośrodki tworząc jednostki silniejsze” – podkreśliła minister przypominając, że na początku instytutów było aż 260.

Pozytywnie konsolidację ocenił również przewodniczący RGIB prof. Leszek Rafalski. „Z kolei komercjalizacja doprowadziła do tego, że kilkanaście instytutów, które były nadzorowane przez ministra gospodarki praktycznie utraciło funkcję naukową” – zaznaczył w rozmowie z PAP prof. Rafalski.

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber podkreślił w poniedziałek, że we współczesnym świecie instytuty badawcze są niezbywalną częścią nauki. „W krajach, do których grona aspirujemy, właśnie instytuty badawcze pełnia istotną rolę w budowaniu innowacyjnej gospodarki” – powiedział prezes PAN.

Zaznaczył jednocześnie, że jesteśmy coraz bliżej optymalnego usytuowania instytutów badawczych w krajobrazie polskich jednostek naukowo-badawczych.

Premier Donald Tusk w liście skierowanym do uczestników spotkania podkreślił rolę Rady Głównej we wdrażaniu reformy nauki, która zakłada, że instytuty staną się zapleczem eksperckim przemysłu. Minister gospodarki Waldemar Pawlak zaznaczył z kolei, że Rada Główna Instytutów Badawczych zapisuje się jako „nieoceniony popularyzator roli badań naukowych”.

Zdaniem prof. Rafalskiego wśród najważniejszych wyzwań czekających RGIB w najbliższym czasie jest odpowiednie przygotowanie się do unijnego programu „Horyzont 2020”. W jego ramach na badania UE ma przeznaczyć około 80 mld. euro. „Powinniśmy razem z instytutami PAN, szkołami wyższymi dobrze się do niego przygotować, czyli stworzyć konsorcja, centra naukowo-przemysłowe, które mogłyby startować do tych projektów i je wygrywać” – powiedział PAP prof. Leszek Rafalski.

Wśród 119 instytutów badawczych znajduje się 14 Państwowych Instytutów Badawczych. Niektóre z nich - np. Państwowy Instytut Weterynaryjny, Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut meteorologii i Gospodarki Wodnej - pełnią funkcje służb publicznych. Inne jak Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu – biorą udział w systemie ochrony zdrowia.

Celem działalności Rady Głównej jest m.in. reprezentowanie jednostek w kontaktach z władzami państwowymi i samorządowymi oraz organizacjami gospodarczymi czy określanie wspólnych problemów środowiska instytutów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023