Przyprawianie dań kurkumą może poprawiać odporność na choroby zakaźne - informuje "Journal of Nutritional Biochemistry".
Aromatyczna kurkuma jest jedną z podstawowych przypraw kuchennych w krajach Azji i Bliskiego Wschodu - wchodzi na przykład w skład curry. Składnik kurkumy - kurkumina to polifenol, mający korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Wiele badań dowodzi, że ten związek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym może działać ochronnie na tkankę nerwową mózgu, zmniejszając ryzyko choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji. Uważa się, że obniża ryzyko nowotworów.
Teraz naukowcy z Oregon State University (USA) oraz uniwersytetu w Kopenhadze (Dania) odkryli, że kurkumina może w niewielkim, ale widocznym stopniu podnieść poziom katelicydyny (CAMP) - peptydu, który pomaga zapobiec infekcjom bakteryjnym (w tym gruźlicy), wirusowym i grzybiczym. Katelicydyna działa nawet na drobnoustroje, z którymi organizm nie zetknął się nigdy wcześniej.
Dotychczas wiadomo było, że poziom CAMP rośnie pod wpływem witaminy D (a także pobudzającego jej wytwarzanie światła słonecznego). Kurkumina działa dużo słabiej od witaminy D, niemniej podczas eksperymentów poziom CAMP wzrósł pod jej wpływem trzykrotnie.
W indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej kurkumina stosowana jest już od 2500 lat.(PAP)
pmw/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.