
Za pomocą obdarzonego pamięcią kształtu metalowego drutu można poprawić działanie płuc u pacjentów z ciężką rozedmą - twierdzą autorzy badań, których wyniki mają zostać zaprezentowane podczas konferencji American Thoracic Society w San Francisco (USA).
Rozedma to nieodwracalne uszkodzenie struktury płuc, które powoduje zaburzenie ich funkcji - ściany pęcherzyków płucnych ulegają zniszczeniu. Podstawowym objawem chorobowym jest duszność, a najczęstsze przyczyny występowania rozedmy to palenie tytoniu i zanieczyszczenie środowiska.
Drucik, zwany z angielska LVRC (Lung volume reduction coil) może być łatwo wprowadzany do płuca i zastępować inwazyjne zabiegi chirurgiczne poprawiające działanie płuc. Wykonany jest z nitinolu - stopu z "pamięcią" - początkowo jest prosty, by łatwo go było wprowadzić do oskrzela, ale w temperaturze ciała przybiera postać sprężynki.
Za pomocą bronchoskopu LVRC daje się wprowadzać zarówno do dolnych, jak i górnych części płuc, aby zmniejszyć objętość chorych fragmentów tkanki płucnej. Dzięki temu zdrowe części płuc mogą się swobodnie rozprężać i mają lepsze warunki do działania.
Międzynarodowe badania przeprowadzono w wielu ośrodkach - w Holandii, Niemczech i Francji. Przeprowadzono je u osób z heterogeniczną rozedmą płuc - zmiany dotyczyły tylko części pęcherzyków płucnych, zwykle położonych w izolowanych obszarach. U 53 pacjentów przeprowadzono w ogółem 101 zabiegów z użyciem od 8 do 14 LVRC - w sumie założono ich 1070.
Jak się okazało, LVRC znacznie poprawiały wskaźniki oddechowe, zwłaszcza, gdy płuca były bardzo rozdęte. Polepszała się zdolność do wysiłku oraz jakość życia.
Badania są kontynuowane, jednak dotychczasowe rezultaty wskazują, że to metoda skuteczna i bezpieczna - uważa kierujący pracami dr Dirk-Jan Slebos z uniwersyteckiego centrum medycznego w Groningen (Holandia). (PAP)
pmw/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.