
Konkurs, w którym można zdobyć indeks, spotkania z dietetykami, zwiedzanie mini zoo, pokazy walk rycerskich, a także wykłady, koncerty itp. odbywa się w piątek i sobotę na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z okazji Dni SGGW.
"Dni SGGW to tradycyjna, dwudniowa impreza. Uroczystości podczas pikniku przypominają, że nasza uczelnia, jako pierwsza, rozpoczęła studia w powojennej Warszawie. To właśnie tu, w SGGW, odbył się 15 maja pierwszy po wojnie wykład dla wszystkich studentów ze stolicy" - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik SGGW, Krzysztof Szwejk. Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym imprezy.
Coroczny piknik, organizowany w ramach Dni SGGW na terenie kampusu na Ursynowie (ul. Nowoursynowska 166), pozwala uczelni zaprezentować się m.in. kandydatom na studia. Na stoiskach poszczególnych wydziałów i kierunków studiów młodzież dowiaduje się bezpośrednio od studentów, jakie są realia studiowania i perspektywy późniejszej pracy. "Organizujemy też konkurs +Start po indeks+, w którym można zdobyć 18 indeksów, biorąc udział w teście z sześciu przedmiotów maturalnych - biologii, chemii, matematyki, geografii, historii i fizyki. W sobotę rano młodzież pisała test. Po południu trzy najlepsze osoby z każdego przedmiotu odbierają indeksy" - opowiada Szwejk.
Patronem tegorocznych dni uczelni jest Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, dlatego - zaznacza rzecznik - najwięcej atrakcji dotyczy żywności i dietetyki. Na stoisku i w laboratoriach tego wydziału można zmierzyć stężenie glukozy i cholesterolu we krwi, wziąć udział w testach wysiłkowych, obejrzeć pokaz kuchni molekularnej, uzyskać porady na temat prawidłowego odżywiania oraz diet. Wydział przygotował także wykłady, np. na temat jakości żywności ekologicznej, wpływu odżywiania na nastrój oraz reklam żywności.
Ogrodnicy i architekci krajobrazu z SGGW proponują pokaz pt. "Ile energii drzemie w roślinach" i tłumaczą, jak dbać o rośliny i zwierzęta domowe. Z kolei Wydział Nauk o Zwierzętach zorganizował mini zoo z gadami, płazami, rybami, rakami, pszczołami, pająkami i ślimakami. Są też zwierzęta gospodarskie - ozdobne kury, świnie wietnamskie i owce burskie. Można też obejrzeć zwierzęcych aktorów, np. wielkiego byka, występującego w filmie "Quo Vadis".
Stoisko Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki proponuje gry sterowane kontrolerem ruchu Playstation Move oraz gry muzyczne - Guitar Hero z kontrolerami imitującymi instrumenty i Dance Dance Revolution na matach do tańca. Z kolei Wydział Leśny organizuje (w piątek i sobotę) 3. Zawody Drwali Studentów Leśnictwa i pokaz rzeźbienia pilarką w drewnie.
Do innych atrakcji pikniku należą występy uczelnianych zespołów artystycznych, m.in. Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW, zespołu "Strata Czasu", ludowego zespołu artystycznego PROMNI czy Klub Sygnalistów Myśliwskich Akteon. Akcenty sportowe zapewnia pokaz aerobiku sportowego w wykonaniu AZS SGGW czy turniej trzech rakiet (tenisa ziemnego, stołowego i badmintona). Na terenie kampusu odbędą się turnieje piłki nożnej, siatkówki plażowej oraz pokaz aerobiku sportowego. Natomiast na basenie sztafety pływackie będą walczyć o puchar rektora SGGW.
Wystąpią też goście spoza SGGW, m.in. w pokazach walk rycerskich i prezentacjach przygotowanych przez Stowarzyszenie Regimentu Piechoty Zaciężnej z Malborka, w pokazie kawalerii konnej w wykonaniu Szwadronu RP, pokazie ratownictwa medycznego czy prezentacji zabytkowych motocykli.
Uczniowie szkół średnich mogą też zwiedzać uczelniane laboratoria i sale wykładowe - nie tylko na terenie głównego kampusu, ale też klinikę małych zwierząt, Klinikę Koni, stajnię, ujeżdżalnię czy park wodny.
Szczegółowy program Dni SGGW można znaleźć na stronie: http://www.sggw.pl/dni-sggw/
"Frekwencja dopisuje, jak co roku. Z doświadczenia wiemy, że przy ładnej pogodzie przez nasz kampus przewija się przez dwa dni kilkadziesiąt tysięcy osób z całymi rodzinami. Dla nas jest to jedna z ważniejszych imprez promujących uczelnię" - podsumował Krzysztof Szwejk.
PAP - Nauka w Polsce
zan/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.