Historia i kultura

Starożytne zabytki z Syrii na wystawie w Warszawie

„Hawarte. Ostatnie arcydzieła mistrzów antyku” to tytuł nowej wystawy czasowej prezentowanej w Państwowym Muzeum Archeologicznym (PMA) w Warszawie. Ekspozycja prezentuje wierne kopie starożytnych przedmiotów oraz fragmentów malarstwa ściennego ze świątyni perskiego boga Mitry w Syrii. Kopie zostały wykonane wykonane przez specjalistów z PMA. Kuratorami wystawy są Dobrochna Zielińska i Marcin Wagner.

„Hawarte. Ostatnie arcydzieła mistrzów antyku” to tytuł nowej wystawy czasowej prezentowanej w Państwowym Muzeum Archeologicznym (PMA) w Warszawie. Ekspozycja prezentuje wierne kopie starożytnych przedmiotów oraz fragmentów malarstwa ściennego ze świątyni perskiego boga Mitry w Syrii. Kopie zostały wykonane wykonane przez specjalistów z PMA. Kuratorami wystawy są Dobrochna Zielińska i Marcin Wagner.

„Na ekspozycji staraliśmy się pokazać pracę polskich archeologów i konserwatorów w mitreum w Hawarte w północnej Syrii. Wykopaliska te dostarczyły wielu cennych zabytków, z których najwartościowszymi są malowidła pokrywające ściany i sufit mitraickiej groty” – informują kuratorzy wystawy.

Prezentowane na wystawie malowidła są wybitne zarówno ze względu warsztat, jak i na program ikonograficzny, przedstawiający szczegółowo dzieje boga Mitry. Fakt, że zachowało się kolejnych pięć warstw dekoracji malarskiej, dał naukowcom unikalną szansę przeanalizowania przemian, jakie zachodziły w stylu malarstwa późnego antyku na terenie Syrii.

Pomysł zorganizowania wystawy w Polsce zrodził się dwa lata temu podczas wykopalisk w Palmyrze. Wówczas kuratorzy przygotowali projekt, na który otrzymali dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (nr umowy 949/P-DUN/2011). Wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie miała być pierwszym etapem jego realizacji. Projekt miał się zakończyć stałą ekspozycją w muzeum w Hama, w Syrii, uzupełnioną oryginalnymi zabytkami.

„Niestety ostatnie wydarzenia w Syrii nie pozwalają nam w obecnej chwili myśleć o ekspozycji stałej w salach muzealnych w Hama. Wystawa umieszczona w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie jest więc tymczasem jedyną szansą zaprezentowania szerszej publiczności wyników 15 lat polskich prac wykopaliskowych i konserwatorskich w Hawarte” – podsumowują kuratorzy.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera