
Prof. Witold J. Kieżun - wybitny polski ekonomista, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, otrzymał w środę tytuł honoris causa Akademii Obrony Narodowej.
Witold J. Kieżun jest profesorem nauk ekonomicznych, honorowym członkiem Polskiej Akademii Nauk, nauczycielem akademickim i autorem wielu publikacji. Jest również przedstawicielem polskiej szkoły prakseologicznej, w ramach której rozwija „prakseologiczną teorię organizacji i zarządzania”.
Jak wyjaśniła PAP rzecznik prasowa AON Monika Lewińska, o nadaniu prof. godności doktora honoris causa zdecydował nie tylko znaczący dorobek naukowy w obszarze zarządzania i ekonomii, ale także współpraca naukowa ekonomisty z Wydziałem Zarządzania i Dowodzenia. Uczony m.in. był konsultantem kadry wydziału w okresie "ucywilnienia" uczelni wojskowych, a od kilku lat jest honorowym przewodniczącym organizowanej przez wydział konferencji "PUBLIC MANAGEMENT". Obecnie z naukowcem konsultowany jest pomysł powołania do życia "Zakładu Prakseologii", który funkcjonowałby na tym wydziale.
Dla kadry wojskowej AON bardzo istotnym faktem w biografii prof. Kieżuna był także jego czynny udział w walkach okresu II wojny światowej, okupacji i komunizmu.
Prof. Witold Kieżun urodził się w lutym 1922.r. W stolicy zdał maturę, a następnie ukończył Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki uzyskując dyplom technika – inżyniera budowy maszyn. W 1942 roku podjął tajne studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, które mógł kontynuować i ukończyć dopiero kilka lat po wojnie – w roku 1949, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Od początku wojny brał czynny udział w działalności konspiracyjnej. Służył w oddziale do zadań specjalnych „HARNAŚ", uczestniczył w walkach powstańczych 1944 r., m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej, Komendy Policji i domu parafialnego kościoła Świętego Krzyża. We wrześniu 1944 r. został odznaczony bezpośrednio podczas walk przez gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego Krzyżem Virtuti Militari.
Po powstaniu uciekł z niemieckiego transportu wiozącego żołnierzy-powstańców do obozów jenieckich, ale kilka miesięcy później padł ofiarą zdrady i został aresztowany przez NKWD. Po kilkutygodniowym, ciężkim śledztwie został zesłany na Syberię. Po roku, na mocy amnestii, wrócił do kraju.
Po uzyskaniu stopnia magistra prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim przeniósł się do Warszawy i przyjął posadę w Narodowym Banku Polskim, a następnie asystenta w Szkole Głównej Planowania i Statystki (dziś Szkoła Główna Handlowa). Niemal jednocześnie rozpoczął seminarium doktoranckie w Zakładzie Prakseologii Polskiej Akademii Nauk, które z powodzeniem ukończył w 1964 r. stopniem doktora nauk ekonomicznych. Pięć lat później obronił pracę habilitacyjną w tym obszarze naukowym. Profesurę uzyskał w 1975r .
W roku 1980 wyjechał z kraju na kontrakt w School of Business and Administration Temple University w Filadelfii. Został kierownikiem jednego z największych programów Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczących modernizacji krajów Afryki Centralnej, ekspertem rządu w Burkina Faso, profesorem EHC Universite de Montreal i Universite du Quebec a Montreal oraz Kierownikiem Rady Programowej Polish Institute of Arts and Sciences McGill University w Montrealu.
W 1981 roku, nawiązując do wydarzeń w kraju, wizytował 14 uniwersytetów w USA i Kanadzie z publicznym odczytem „Spirit of Solidarity”.
Profesor Kieżun jest autorem ponad 70 książek i skryptów naukowych; ponad 350 artykułów, referatów i rozdziałów w zbiorowych monografiach oraz dwóch pozycji literackich i szeregu utworów muzyki fortepianowej.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ lt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.