Historia i kultura

Konferencja "Cudzoziemcy w Warszawie 1945-1989"

Losy Północnokoreańczyków, Arabów, Izraelczyków, Romów, Ukraińców oraz przedstawicieli innych nacji i grup etnicznych w Warszawie w okresie Polski Ludowej będą tematem konferencji<strong> &quot;Cudzoziemcy w Warszawie 1945-1989&quot;</strong>, która odbędzie się w czwartek i piątek w stolicy. 

Celem konferencji jest przybliżenie mało znanych faktów dotyczących obecności przedstawicieli różnych narodów i grup etnicznych w Warszawie w latach 1945-1989.

"Warszawa czasów realnego socjalizmu nie kojarzy się raczej z wielokulturowością i narodowościową egzotyką. Tymczasem, mimo wszystkich ograniczeń ideologicznych, materialnych i cywilizacyjnych, stolica Polski Ludowej potrafiła przyciągać niezwykle barwny i różnorodny konglomerat obywateli obcych państw" - informują organizatorzy.

Konferencja została podzielona na sześć paneli tematycznych: "Młodzież i studenci", "Robotnicy, dyplomaci i terroryści", "Case studies", "Uchodźcy, mniejszości, przyjezdni", "+Swój-obcy+. Wizerunek cudzoziemca w Polsce ludowej i "+Warszawiacy nie z tej ziemi+". Prelegenci opowiedzą m.in. o zagranicznych studentach stołecznych uczelni w okresie stalinowskim, Arabach przebywających w Warszawie po tzw. odwilży październikowej w 1956 r., dzieciach i młodzieży z Korei Północnej, a także radzieckich robotnikach, którzy pracowali przy budowie Pałacu Kultury i Nauki. Przedstawione referaty będą dotyczyły też losów ludności romskiej i żydowskiej zamieszkujących stolicę.

Podczas konferencji poruszona zostanie również problematyka inwigilacji zachodnich dyplomatów przez SB, m.in. pracowników stołecznej Ambasady Izraela, a także działalność międzynarodowych terrorystów w Warszawie w latach 70. i 80. oraz sprawa ucieczek z NRD przez terytorium Polski w 1989 r.

Uczestnicy konferencji dyskutować będą także nad zagadnieniem stereotypowego postrzegania cudzoziemców przez warszawiaków, na co wpływ miała propaganda komunistyczna, wizerunkiem Indian północnoamerykańskich w PRL-owskiej prasie oraz obrazu Niemców i Rosjan w polskiej twórczości filmowej.

Jeden z paneli będzie poświęcony pobytowi w mieście stołecznym m.in. niemieckiego poety i dramaturga Thomasa Harlana, syna nazistowskiego reżysera Veita Harlana, oraz japońskiemu działaczowi opozycji demokratycznej w PRL, m.in. Solidarności, Yoshiho Umedy.

W ramach konferencji zaplanowano także panel wspomnieniowy "Przyjechali, zostali", podczas którego pobyt w komunistycznej Polsce wspominać będą przedstawiciele zachodniego świata kultury, polityki i mediów: dziennikarz Bernard Margueritte, fotograf Chris Niedenthal, muzyk Milo Kurtis, współpracowniczka Solidarności Annalia Guglielmi oraz włoska dziennikarka Tessa Capponi-Borawska.

Organizatorem konferencji jest Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Patronat medialny nad konferencją sprawuje Polska Agencja Prasowa.

PAP - Nauka w Polsce

wmk/ hes/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera