Dinozaury kaczodziobe, które 70 mln lat temu zamieszkiwały w arktycznych szerokościach geograficznych, na czas zimy nie wędrowały na południe, ale spędzały ją w Arktyce - dowodzą naukowcy. <br />
Do takich wniosków doszli badacze z Republiki Południowej Afryki i Stanów Zjednoczonych na podstawie analizy kości dinozaurów. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach pisma "The Anatomical Record".
Większość badanych kości należała do roślinożernych edmontozaurów.
"Mikrostruktura kości tych dinozaurów jest faktycznie zapisem tego, jak te zwierzęta rosły przez całe swoje życie. Przypomina to nieco pierścienie drzew" – wyjaśnia Allison Tumarkin-Deratzian z Temple University w USA.
Naukowcy rzeczywiście zaobserwowali naprzemienne pierścienie szybkiego i wolnego przyrostu, wywołane prawdopodobnie zmianami w dostępności pożywienia.
"Odkryliśmy, że te dinozaury w ciągu całego swojego życia przestawiały się na szybsze i wolniejsze rośnięcie. Interpretujemy to jako wzorzec odzwierciedlający naprzemienność pór roku. U dzisiejszych zwierząt ten wzorzec może być wywołany zmianami w odżywianiu. Często występuje też jako skutek oddziaływania pór roku" – wyjaśnia Tumarkin-Deratzian.
PAP - Nauka w Polsce
krx/ agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.