Jastrzębie wolą gołębie, które wyróżniają się z tłumu

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Widząc duże stado gołębi, jastrzębie starają się upolować osobnika o nietypowym ubarwieniu - informuje pismo "Current Biology". 

Naukowcy z University of Oxford badali tak zwany "efekt dziwaczności" (z j. ang. oddity effect) na przykładzie jastrzębi polujących na zdziczałe gołębie z Hamburga.

Większość takich gołębi ma charakterystyczne szaroniebieskie ubarwienie, jednak w wielu stadach zdarzają się białe osobniki. Badania wykazały, że choć białe gołębie stanowią tylko około 1,6 proc. całej populacji, przy gniazdach jastrzębi resztki białych piór stanowią aż 20 proc.

Jak tłumaczy główny autor pracy Christian Rutz z Oksfordu, gołębie łatają w dużych stadach, by utrudnić drapieżcom wybranie konkretnej ofiary. Jednak gdy niektóre z gołębi mają charakterystyczny wygląd, dużo łatwiej namierzyć je w masie innych i schwytać.

Jastrzębie polujące na nietypowe gołębie osiągają największy sukces reprodukcyjny, ponieważ łatwiej im się najeść.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/jjj/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera