Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej czeka na chętnych

Czy jesteśmy zabezpieczeni przed skutkami radiologicznymi? Co zrobić z wypalonym paliwem reaktorowym? Jak wygląda wdrażanie energetyki jądrowej w Polsce? Odpowiedzi m.in. na te pytania poznają uczestnicy <strong>V edycji Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej.</strong> Zapisy trwają do wyczerpania limitu miejsc.

Szkoła jest inicjatywą Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Jądrowych w Świerku i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Ma zwiększać świadomości opinii publicznej na temat energii jądrowej oraz dostarczać słuchaczom rzetelne informacje o bezpieczeństwie jądrowym i postępowaniu z odpadami radioaktywnymi. Organizatorzy zapewnili udział nie tylko światowej sławy ekspertów i naukowców, ale również praktyków mających doświadczenie przy budowie elektrowni jądrowych na całym świecie.

Uczestnicy Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej zapoznają się z procesem wdrażania energetyki jądrowej w Polsce (przedstawionym przez przedstawicieli PGE Energia Jądrowa i Państwowej Agencji Atomistyki) i analizą incydentu w Fukushimie oraz zarządzonych po nim stress testów elektrowni w całej Unii Europejskiej. Zagadnienia te omówią naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz prof. Andrzej Strupczewski.

Specjaliści z firmy Fundeko i Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej przedstawią wpływem programu energetyki jądrowej na środowisko, a najnowsze rozwiązania w zakresie postępowania z wypalonym paliwem reaktorowym przedstawią eksperci z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Multi-Technologies Group.

Wiedza słuchaczy zdobyta na wykładach zostanie wzbogacona o praktyczne ćwiczenia w laboratoriach badawczych Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Uczestnicy będą mogli wykorzystać zdobyte umiejętności podczas warsztatów w Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych, Laboratorium Badań Materiałowych oraz w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Kulminacyjnym momentem będą zajęcia w czynnym reaktorze badawczym "MARIA" - jedynym tego typu obiekcie w całej Polsce.

"Wierzę, że wzorem lat ubiegłych, piąta - jubileuszowa edycja Międzynarodowej Szkoły Energii Jądrowej zakończy się dużym sukcesem" - podkreśla prof. dr inż. Andrzej Strupczewski przewodniczący Komitetu Programowego Międzynarodowej Szkoły Energii Jądrowej.

"Wysiłek włożony przez kadrę naukową w połączeniu z zaangażowaniem przedstawicieli firm związanych z energetyką jądrową niewątpliwie przełoży się na lepsze zrozumienie omawianych zagadnień wśród słuchaczy. To nasza odpowiedź na zapotrzebowanie informacyjne społeczeństwa w zakresie prowadzonego programu energetyki jądrowej w Polsce. To również wyjaśnienie wszelakich wątpliwości w zakresie naszej wspólnej przyszłości i krajowego bezpieczeństwa systemu energetycznego" - wyjaśnia.

Szkoła odbędzie się między 7 a 10 maja w centrum konferencyjnym Hotelu Gromada w Warszawie oraz na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Koszt udziału w Szkole Energetyki Jądrowej wynosi 500 zł (warsztaty i wykłady) lub 360 zł (tylko wykłady). Studenci i doktoranci zapłacą połowę. Zapisy prowadzone są do wyczerpania miejsc (200 osób) poprzez stronę www.szkola-ej.pl.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Kraków/ Prototyp domu zasilanego wyłącznie wodorem i fotowoltaiką powstał w AGH

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: pracownicy przyszłości powinni znać narzędzia AI oraz cechować się empatią i kreatywnością

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera