UWM uruchomił portal weterynaryjny

<strong>Uczelniany portal weterynaryjny uruchomił Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM)</strong>. Pod adresem <a href="http://pl.wet.uwm.edu.pl/" target="_blank">http://pl.wet.uwm.edu.pl/</a> można uzyskać dostęp do unikalnej wiedzy weterynaryjnej, najnowszych wiadomości z tej branży, wyników badań o praktycznym zastosowaniu oraz ciekawostek weterynarii.

Warmińsko-Mazurski Portal Weterynaryjny zainicjował dr hab. Tadeusz Bakuła z Katedry Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM.

Czytelnicy portalu mogą dołączyć do tworzonej tu internetowej społeczności. Jak informuje Lech Kryszałowicz z UWM, po tygodniu portal miał już 513 zarejestrowanych użytkowników i ok. 5 tys. wizyt. Zalogowani członkowie społeczności, obok ogólnodostępnych informacji, zdobywają dostęp do wiedzy specjalistycznej - artykułów naukowych pracowników wydziału i artykułów innych zalogowanych użytkowników.

Ciekawą ofertą jest dostęp do wirtualnego mikroskopu, czyli do cyfrowych zdjęć preparatów weterynaryjnych dostępnych w powiększeniu. Ponadto portal zawiera trójwymiarowe zdjęcia preparatów, które na ekranie można dowolnie obracać. Są tu poza tym filmy, portal umożliwia transmitowanie na żywo wykładów lub transmisji z operacji.

Powstanie portalu umożliwiły środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Projekt zrealizowano w ciągu roku za około 1,8 mln zł. Wkład własny UWM w wysokości ok. 270 tys. zł zrefundowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Portal ma ponad 400 podstron, w tym 160 na poziomie katedr wydziałowych. Jak zaznacza dr Bakuła, to dopiero początek, ponieważ strony są wciąż rozbudowywane i wypełniane treścią. Docelowo mają stworzyć wirtualny, multimedialny, uniwersalny podręcznik weterynarii.

"Weterynaria zajmuje się bowiem zwierzętami roślinożernymi, mięsożernymi i wszystkożernymi, ssakami, ptakami i płazami, gadami, rybami, owadami... Każdy gatunek ma układ pokarmowy, nerwowy, rozrodczy itp. Każdy gatunek ma typowe schorzenia. Każde leczy się inaczej i czym innym. Chcemy te dane zmieścić w naszym portalu, więc tak naprawdę nasza praca dopiero się zaczęła" - powiedział wykładowca UWM. Dr Bakuła dodał, że wypełnianie ram portalu fachową treścią odbywa się społecznie.

Jak zaznaczył Kryszałowicz, w ramach projektu "Warmińsko-Mazurski Portal Weterynaryjny" wydział kupił dodatkowo 16 nowoczesnych zestawów do skanowania dla wszystkich swoich katedr, komputery do pracowni digitalizacji, serwer, kamery cyfrowe HD i profesjonalne aparaty fotograficzne, przetworniki obrazów analogowych na zapis cyfrowy, skaner do skanowania preparatów mikroskopowych oraz skaner do skanowania obiektów w technice 3 D.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera