
<strong>Jak przebić się z nauką do mediów? W jaki naukowy sposób media wykorzystali badacze odtwarzający starożytny kodeks Archimedesa? </strong>Odpowiedzi na takie pytania można znaleźć w najnowszym wydaniu czasopisma NIMB, wydawanego przez krakowskie Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu.
W jednym z tekstów dziennikarka serwisu PAP Nauka w Polsce, Urszula Rybicka, jedynym posiadaczem informacji o wynikach badań jest ich autor. To, kto jeszcze się o tym dowie zależy od tego, komu o tym powie. Jeśli chce, aby odpowiada na pytanie: "Jak przebić się z nauką do mediów?".
Jej opiniom i sugestiom towarzyszą komentarze "drugiej strony" - naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego profesorów: Stanisława Kistryna, Ryszarda Korbuta, Leszka Fiedora.
"Polecamy intrygujący tekst Macieja Majki, który w przekonujący sposób analizuje powiązania nauki i reklamy, zwracając także uwagę na te wzorce, które mogą być użyteczne dla promowania wiedzy" - zachęca redaktor naczelny NIMBa Piotr Żabicki.
W najnowszym NIMBie znaleźć można także odpowiedź na pytanie, w jaki naukowy sposób media wykorzystali badacze odtwarzający starożytny kodeks Archimedesa. Zaś w poradniku dla naukowców-promotorów odszukać można rekomendacje i inspiracje, jakie przekazuje Richard Dawkins, jeden z najpowszechniej znanych ewolucjonistów.
Znaczącą część tego wydania poświecono również organizowanemu przez CITTRU - Forum Nowej Nauki, które odbędzie się między 17 a 18 kwietnia w Krakowie. Jego organizatorzy chcą pobudzić dyskusję na temat rozwoju nowoczesnej nauki, zwracając uwagę na wiele możliwości, jakie niesie ze sobą to wszystko, co nazwać możną Nauką 2.0 - zbiorem nowoczesnych trendów, które zwiększają potencjał badawczy, polepszają komunikację naukową, a także umożliwiają interakcję oraz dialog ze społeczeństwem. Jednym z patronów medialnych Forum jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.
NIMB oraz szereg innych działań CITTRU, o których można poczytać na www.cittru.uj.edu.pl, są częścią kampanii pod hasłem "Odkryj Przestrzenie Nowej Nauki". Jej celem jest pokazywania naukowcom, czym jest nowoczesna nauka i jak z jej potencjału można korzystać.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.