<strong>O bezzałogową jednostkę latającą, wyposażoną w wielofunkcyjną aparaturę rejestrującą i przetwarzającą, wzbogaci się Instytut Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu</strong>. Zakup zostanie sfinansowany z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. <br />
Dr Kunz podkreślił, że współczesna miniaturyzacja oraz wysokie parametry techniczne urządzeń do zdalnej rejestracji (kamery, aparaty fotograficzne) i nadzoru (komputery pokładowe, odbiorniki GPS) stwarza zupełnie nowe możliwości badań środowiska przyrodniczego.
Rejestrację z bezzałogowców można prowadzić praktycznie przez cały rok w różnych warunkach pogodowych z wyjątkiem silnego wiatru i intensywnego deszczu. Takie statki powietrzne mogą poruszać się wzdłuż zadanej trasy i zadanej wysokości, a przez cały można podglądać kadry wykonywanych zdjęć na ekranie monitora komputera lub dzięki specjalnym gogli.
Drony są wyposażone w śmigła, a w zależności ile ich jest zwane są quad-copterami (4 śmigła), hexa-copterami (6) czy octo-copterami (8). Mają możliwość zawiśnięcia w powietrzu i wykonywania np. zdjęć cyklicznych.
Czas lotu bezzałogowców badawczych trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a jest to też uzależnione od obciążenia, czyli wyposażenia w aparaturę rejestrującą.
Bezzałogowa jednostka latającą, którą zakupi UMK będzie wyposażona w kamerę rejestrującą w zakresie widzialnym, podczerwonym, termalnym oraz w skaner lotniczy. Jej dostawca zostanie wyłoniony w drodze przetargu.
Na UMK z usług drona korzystać będą nie tylko geografowie, ale także przedstawiciele innych dyscyplin naukowych, m.in. biolodzy, ekolodzy, konserwatorzy zabytków.
Dr Kunz zaznaczył, że dotychczas żaden z uniwersyteckich instytutów geografii w kraju nie posiada bezzałogowca.
PAP - Nauka w Polsce
rau/ ls/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.