Odnaleziony przez grecką policję posąg okazał się podróbką

Uważana za dzieło starożytne rzeźba kobiety odnaleziona tydzień temu przez policję w zagrodzie dla kóz na obrzeżach Aten okazała się podróbką - poinformowało we wtorek greckie ministerstwo kultury. Początkowo wartość znaleziska szacowano na 12 mln euro.

Posąg jest imitacją rzeźby z okresu archaicznego. Przedstawia stojącą młodą kobietę w typie kory (w jęz. starogreckim kore to młoda, dopiero wkraczająca w kobiecość dziewczyna). Znanych jest kilkadziesiąt muzealnych kor i odpowiadających im postaci młodzieńców, kurosów. Odkrycia nowych, w dodatku dobrze zachowanych, zdarzają się niezwykle rzadko.

Grecka policja, która fałszywą korę znalazła w zagrodzie dla kóz niedaleko wsi Fyli u stóp masywu Parnis, aresztowała pasterza i jeszcze jednego Greka; usiłowali oni sprzedać marmurowy posąg za pół miliona euro.

Dwa lata temu policji na południu Grecji udało się odzyskać parę kurosów i aresztować rabusiów wykopalisk. Na mocy prawa znajdowane starożytności należą do państwa, ale łupienie stanowisk archeologicznych i nielegalne poszukiwania są przedsięwzięciem wysoce lukratywnym.

PAP - Nauka w Polsce

klm/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera