Kojoty epoki lodowcowej były w rozmiarze XXL

Podczas ostatniej epoki lodowcowej kojoty w Ameryce Północnej były większe niż ich dzisiejsi potomkowie. Karłowacenie następowało bardzo szybko.

Pomiędzy 11 tys. 500 a 10 tys. lat temu kojoty zmniejszyły się do dzisiejszych rozmiarów. W skali geologicznej było to mgnienie oka. To nagłe skarłowacenie było prawdopodobnie skutkiem zmniejszenia się ilości pożywienia i relacji z konkurentami, nie zaś ocieplenia klimatu - informują naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych badali muzealne kolekcje kości kojotów, poczynając od datowanych na 38 tys. lat aż po dzień dzisiejszy.

"Kojoty plejstoceńskie prawdopodobnie ważyły 15-25 kg i rozmiarami prześcigały wilki. Dzisiaj zaś maksymalna waga kojota to zaledwie 10-18 kg" - opisuje współautorka badań, Julie Meachen z National Evolutionary Synthesis Center w Durham w Północnej Karolinie.

Jak dodaje, zaledwie w obrębie tysiąca lat kojoty ewoluowały w małe zwierzęta, które znamy dzisiaj.

Pomiędzy 15 tys. a 10 tys. lat temu klimat się znacznie ocieplił. Średnia temperatura podniosła się o ok. sześć st. C. Zdaniem naukowców nie to jednak było powodem karłowacenia kojotów, ponieważ szczegółowe badania na różnych obszarach nie potwierdziły zachodzenia prostej korelacji.

Co więcej, gdyby ocieplanie się klimatu było głównym czynnikiem, uderzyłoby na przykład również w wilki.

Inna możliwość to współudział człowieka. Być może pierwotni myśliwi selektywnie wybijali większe kojoty, a może polowali na zwierzęta, które były pożywieniem kojotów. Jednak za mało jest danych archeologicznych, żeby potwierdzić lub zaprzeczyć tej hipotezie - uważają badacze.

Kolejna hipoteza, to zmiana interakcji z konkurentami kojotów. Jakieś 1000 lat przed badanym okresem w Ameryce Północnej nastąpiło wymieranie wielkich ssaków, w tym drapieżników. Kojoty nie musiały już być dużymi zwierzętami. Było też mniej pożywienia, a więc bycie mniejszym zaczęło się bardziej opłacać.

Naukowcy podkreślają, że te badania są ważne, ponieważ dzięki nim widać, iż wymieranie dotyczy nie tylko tych gatunków, które znikają, ale też tych, które ocalały w zmienionym środowisku.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera