Niektóre owady, np. afrykański krewniak naszych koników polnych - Zonocerus variegatus albo motyl z Europy i Azji, proporzyca marzymłódka (Tyria jacobaeae) , żywią się trującymi roślinami, by zyskać ochronę przed drapieżnikami.
Niemieccy ekolodzy i biochemicy od ponad dekady interesowali się tym, jak różne gatunki owadów trawią toksyny roślinne i przechowują je we własnych organizmach. Toksyny te, zwane alkaloidami pirolizydynowymi, można znaleźć np. w starcu jakubku (Senecio jacobaea) - niewielkiej roślinie dość często spotykanej w Europie i Azji. S. jacobaea trafia co jakiś czas do nagłówków gazet, kiedy np. powoduje zatrucie bydła na pastwiskach. Teraz zaś naukowcy ustalili, że afrykański konik polny produkuje enzym, który pozwala mu – bez uszczerbku na zdrowiu - przechowywać w swoim organizmie roślinne toksyny… dla samoobrony.
Prawie taki sam enzym odkryto kilka lat temu u europejskiego motyla, proporzycy. „Najbardziej niesamowitym aspektem tego odkrycia jest stwierdzenie, że ewolucja doprowadziła do wypracowania tak skomplikowanego mechanizmu dwa razy, u dwóch różnych gatunków" – zaznacza jeden z autorów badania, prof. Dietrich Ober.
Trujące rośliny zawierają alkaloidy, które stanowią coś w rodzaju broni chemicznej, zapewniającej ochronę przed roślinożernymi zwierzętami. Kiedy jakieś zwierzę spróbuje takiej rośliny, połyka też alkaloidy, początkowo nieszkodliwe, które jednak w trakcie trawienia zostają przekształcone w toksyny. Rozpoznany teraz enzym pozwala owadom takim jak T. jacobaeae albo Z. variegatus ponownie przemienić alkaloidy w związki nietoksyczne, i gromadzić je w organizmach.
Owady te zwykle sygnalizują, że są trujące – świadczy o tym ich jaskrawy kolor albo nieprzyjemny smak.
Dzięki sprytnej taktyce samoobrony afrykański konik polny nie ma zbyt wielu naturalnych wrogów. Ich populacja często się rozrasta, stanowiąc zagrożenie upraw.
PAP - Nauka w Polsce
zan/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.