Wąż pije jak gąbka

Dzięki porowatym fałdom skóry w okolicy żuchwy węże mogą chłonąć wodę na podobnej zasadzie, co gąbka - informuje New Scientist". 

W roku 1993 naukowcy odkryli, że boa dusiciel (Boa constrictor) pobiera wodę przez niewielki otwór w swoim pysku - jakby ssał przez słomkę. Jednak David Cundall z Lehigh University w Bethlehem (Pennsylvania) nie znalazł dowodu, by wąż był zdolny do ssania, choć wprowadzał odpowiednie czujniki do pyska trzech innych gatunków( Mokasyn błotny - Angkistrodon piscivorus, Heterodon płaskonosy - Heterodon platirhinos, Pantherophis spiloides). Języki węży są za małe do picia wody i mają niewłaściwą do tego celu budowę. Gady te nie potrafią także odchylać głowy dla ułatwienia przełykania.

Cundall uważa, że zamiast ssać, węże wykorzystują chłonność fałdów skóry w okolicy żuchwy (dzięki tym fałdom paszcza węża może się bardzo powiększać przy połykaniu dużej zdobyczy). Drobniutkie kanaliki działają jak kapilary wchłaniające wodę, po czym mięśnie wyciskają ją do jelita.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera