Planetarium w Toruniu świętuje "osiemnastkę"

<p> <strong>Planetarium im. Władysława Dziwulskiego w Toruniu obchodzi 18-lecie działalności. </strong>Świętowanie &quot;pełnoletności&quot; rozpocznie się w piątek symbolicznie o godz. 18.18, a dla gości przygotowano specjalny seans o wszechświecie, kolorowe animacje i pokazy laserowe.</p>

"Ziemski rok wyznacza jeden pełny obieg naszej planety wokół Słońca, a więc 365 dni, 5 godzin i 49 minut. Gdybyśmy jednak mieszkali na Merkurym, rok byłby dla nas znacznie krótszy. Merkury krąży najbliżej Słońca, a zatem obiega je tylko w 88 dni. Saturn, zawieszony w przestrzeni kosmicznej znacznie dalej, potrzebuje 29,46 ziemskich lat. A więc, gdyby Mikołaj Kopernik urodził się właśnie na Saturnie w tym roku też byłby osiemnastolatkiem" - astronom Jerzy Rafalski z planetarium.

Dodał, że "każdy z nas może, hipotetycznie oczywiście, znaleźć swoje miejsce w ogromnym Kosmosie i dziś mieć 18 lat!".

Mieszkańcy Torunia i turyści, którzy przyjdą świętować "osiemnastkę" będą mogli obejrzeć specjalny seans "Makrokosmos" i wczuć się rolę uczestników niesamowitego lotu do krańców czasu i przestrzeni.

Uczestnicy "podroży" m.in. zobaczą planety, gwiazdy i galaktyki, dowiedzą się jak powstał nasz układ planetarny.

Autorzy seansu postarali się pokazać ewolucję kosmosu na przestrzeni biliardów lat, jego początek i możliwy koniec, stawiając pytanie o przyszłość i cel naszej cywilizacji.

Toruńskie planetarium rozpoczęło działalność 17 lutego 1994 r. w zaadaptowanym budynku dawnej gazowni miejskiej na Starym Mieście. Nosi imię astronoma prof. Władysława Dziewulskiego (1878-1962), który pracował na uniwersytetach w Krakowie i Wilie, a po wojnie współtworzył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i obserwatorium astronomiczne w Piwnicach k. Torunia.

Planetarium prezentuje popularne seanse astronomiczne, które swą tematyką obejmują prawie cały zakres wiedzy astronomicznej. Pierwszy publiczny seans "A jednak się kręci" odbył się 19 lutego 1994 r., w 521. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Obecnie planetarium jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Torunia. W ciągu 18 lat pokazy obejrzało ponad 2,8 miliona osób, z czego w rekordowym 2011 r. - przeszło 205 tysięcy.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

  • 16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera