Szybka naprawa przeciętych nerwów

Kilkuminutowy zabieg naprawy uszkodzonych nerwów pozwala sparaliżowanym szczurom powrócić do normalnej aktywności w czasie od kilku dni od kilku tygodni - informuje "Journal of Neuroscience Research". 

Naukowcy z University of Teras (USA) wykorzystali istniejący w komórkach mechanizm naprawy błon komórkowych, podobny do tego, jaki pozwala wielu bezkręgowcom naprawić uszkodzone wypustki komórek nerwowych - aksony.

W przypadku bezkręgowców aksony nie obumierają (jak u kręgowców), ale pozostają zdolne do życia przez miesiące, a nawet lata. Dzięki temu nowa wypustka komórki nerwowej może się połączyć z odciętą częścią aksony, co ogromnie skraca proces regeneracji.

Pierwszym krokiem jest usunięcie wapnia z otoczenia przeciętych włókien nerwowych, by zapobiec bliznowaceniu ich końców. Wystarczy do tego roztwór soli fizjologicznej bez wapnia oraz silny przeciwutleniacz - błękit metylenowy. W drugim etapie zbliża się do siebie dwa końce uszkodzonego włókna nerwowego i wprowadza między nie glikol polietylenowy. Glikol wypiera wodę i przyspiesza łączenie się przerwanych błon. Wreszcie roztwór soli fizjologicznej, zawierającej wapń utrwala regenerowane połączenie.

Podczas eksperymentów na szczurach udało się naprawić uszkodzony nerw kulszowy (na udzie) tak szybko, że po tygodniu zwierzęta znów mogły chodzić, a po 2-4 tygodniach 98 proc. z nich funkcjonowało niemal tak, jak przed uszkodzeniem (odzyskały 70-80 proc. funkcji kończyn). Nowa metoda jest stosunkowo prosta i tania.

Zdaniem autorów badań tego rodzaju procedury mogłyby także w przypadku ludzi skrócić czas powrotu do zdrowia z miesięcy czy lat do dni bądź tygodni.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera