Mikrokulki żelaza stabilizują napięcie w smartfonach

<h1> Naukowcy pracujący dla koncernu BASF opracowali nową technologię wytwarzania wysokowydajnego proszku magnetycznego. Jest on stosowany w elektronice użytkowej w rozwiązaniach regulacji napięcia oraz do wytwarzania tzw. substancji o zmiennej ciągliwości – poinformowały portale Harvard University i BASF.<br /> </h1>

Proszek magnetyczny wysokiego przewodzenia, jest wykonywany z proszku żelaza karbonylkowego (CIP) o najwyższej czystości. CIP wytwarza się z posortowanego złomu żelaznego o jednakowym składzie. Jest on mielony, poddawany działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia i na koniec nawęglany przy pomocy tlenku węgla. Produktem pośrednim w tym procesie jest oleisty, żółty pentakarbonylek żelaza. Jest on destylowany dla usunięcia zanieczyszczeń i podgrzewany powtórnie, co prowadzi do jego rozpadu – z cieczy wytrąca się żelazo w postaci frakcji drobnych kulek – proszku żelaza karbonylkowego.

Kulki te, ze względu na wysoki współczynnik przewodnictwa elektrycznego, stosowane są do wytwarzania rdzeni cewek wysokiego napięcia używanych w mikroelektronice np. w smartfonach czy tabletach. Według dra Franka Prechtla, business managera w BASF „w każdym tablecie znajdują się trzy do czterech takich cewek wysokiego napięcia z rdzeniem z CIP, a w notebooku — nawet do dziesięciu”. Stabilizują one napięcie w płytach głównych smartfonów i tabletów i nie dopuszczają do wahań prądu stałego.

Tworzenie rdzeni z CIP pozwala na duży wzrost pola magnetycznego cewek. Jak twierdzą naukowcy z Harvard University konieczne jest pokrycie kuleczek z żelaza karbonylkowego warstwą izolacyjną , co umożliwia uniknięcie strat energii. Amerykańscy naukowcy pokrywają CIP związkami fosforu i krzemu. Jak stwierdził menadżer produktu dr Olivier Koch, naukowcy z BASF zastosowali w tym celu fosforan żelaza.

Innym, poza mikroelektroniką, zastosowaniem nowych, kulistych frakcji żelaza karbonylkowego jest wytwarzanie cieczy magnetoreologicznych (MRF). Są to zawiesiny CIP w oleju. Poddawane wpływowi pola magnetycznego zawiesiny te zmieniają zawiesinę w cieczy na ciecz o dużej ciągliwości. Cząstki żelaza pod wpływem pola magnetycznego tworzą bowiem łańcuchy, przez co zwiększa się lepkość, a więc i ciągliwość cieczy. MRF są zwykle stosowane do tłumienia drgań jako ciecz robocza w elektromagnetycznych amortyzatorach przemysłowych, montowanych w wielkich dźwigach, platformach wiertniczych czy w konstrukcjach budowlanych. Zastosowano je m.in. w tłumikach drgań mostu Alamillo w Sewilli w Hiszpanii oraz mostu Sutong w okolicy Nantongu w Chinach.

PAP - Nauka w Polsce

mmej/ krf/bsz


Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Szczepionka przeciwko półpaścowi może zapobiegać problemom z sercem

  • Fot. Adobe Stock

    Niedobór białka p53 przyczyną raka jelita grubego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera