Odsłaniając zęby, goryle dają kolegom do zrozumienia, że to tylko zabawa - wyjaśnia American Journal of Primatology. <br />
Studiujący wyraz twarzy wielkich małp naukowcy z University of Portsmouth twierdzą, że "błyśnięcie zębami" ma zapewnić inne goryle o pokojowych intencjach szczerzącego się osobnika. Ludzki śmiech i uśmiech wydają się mieć wspólne ewolucyjne pochodzenie z grymasami małp.
Jak mówi kierująca badaniami dr Bridget Waller, bawiące się goryle otwierają pysk, ale nie pokazują zębów - "Mógłbym Cię ugryźć, ale tego nie zrobię”. Jednak gdy zabawa się rozkręca, potrzebny jest silniejszy sygnał, że działania wobec innych osobników nie mają agresywnego charakteru - wtedy małpy ukazują lśniące zęby, jak wówczas, gdy zaznaczają podporządkowanie innej małpie. Także w przypadku grupy ludzi śmiech może zmniejszać niepewność co do oceny sytuacji.
PAp - Nauka w Polsce
pmw/ krf/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.