W ramach prowadzonego przez Zakład Genetyki i Patomorfologii PUM międzynarodowego projektu Eco4Life cyklicznie odbywają się <strong>bezpłatne warsztaty kierowane do naukowców, przedsiębiorców i administracji.</strong>
Naukowcy z Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM (pod kierownictwem prof. Jana Lubińskiego) są autorami unikalnego zestawu patentów, obejmujących testy DNA i preparaty chemoprewencyjne. Zestaw ten tworzy 15 przyznanych patentów (w tym 8 patentów zagranicznych oraz 7 polskich) oraz 17 zgłoszeń patentowych (12 zagranicznych, 5 polskich). 3 przyznane patenty zagraniczne dotyczą USA.
Ochrona własności intelektualnej zagranicą jest zwykle kosztowna. Również w przypadku zespołu naukowców z Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM - władze uczelni stwierdziły, że jest to zbyt ryzykowne, a więc zaproponowano powołanie własnej spółki, która otrzyma licencję wyłączną na komercjalizację w świecie wyników badań.
Uczelnia zagwarantowała sobie 20 proc. od przychodów. W ten sposób w 2005 r. powstała spółka spin-off przy PUM - Read-Gene SA. Naukowcy z Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM od wielu lat współpracują z Kancelarią Patentową WTS z Wrocławia, która od początku miała duże ambicje i razem z zespołem PUM uczyła się, jak uzyskać patent międzynarodowy.
Według prof. Lubińskiego patentowanie to zabezpieczenie własności intelektualnej i jednoznaczne udokumentowanie pierwszeństwa: zabezpiecza, że nikt nam nie zabroni korzystania z uzyskiwanych wyników w dalszych pracach. We współczesnym świecie jest rzeczą fundamentalną na drodze do komercjalizacji odkryć lub wyników badań - czytamy w komunikacie.
W warsztatach odbywających się 31 stycznia potwierdzili swój udział naukowcy szczecińskich uczelni wyższych oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
Informacje na temat planowanych w najbliższym czasie warsztatów można uzyskać na stronie internetowej projektu:www.eco4life.info.
PAP - Nauka w Polsce
krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.