W Zakładzie Genetyki i Patomorfologii PUM o ochronie patentowej

W ramach prowadzonego przez Zakład Genetyki i Patomorfologii PUM międzynarodowego projektu Eco4Life cyklicznie odbywają się <strong>bezpłatne warsztaty kierowane do naukowców, przedsiębiorców i administracji.</strong>

We wtorek 31.01.2012 r. w Zakładzie Genetyki i Patomorfologii odbędzie się spotkanie poświęcone tematyce ochrony patentowej pt. "Praktyczne aspekty ochrony patentowej dla wynalazków uzyskiwanych w wyniku prowadzonych prac badawczych". Warsztaty poprowadzi Rafał Witek z Kancelarii Patentowej WTS z Wrocławia, od 2004 r. wpisany na listę europejskich rzeczników patentowych, specjalizujący się w ochronie i komercjalizacji wynalazków z dziedziny biotechnologii i farmacji. Jest to jeden z niewielu rzeczników patentowych w Polsce mający w swoim dorobku przeprowadzone z sukcesem postępowania przez urzędem europejskim i amerykańskim - informuje Natalia Jaworek z Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM w piątkowym komunikacie.

Naukowcy z Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM (pod kierownictwem prof. Jana Lubińskiego) są autorami unikalnego zestawu patentów, obejmujących testy DNA i preparaty chemoprewencyjne. Zestaw ten tworzy 15 przyznanych patentów (w tym 8 patentów zagranicznych oraz 7 polskich) oraz 17 zgłoszeń patentowych (12 zagranicznych, 5 polskich). 3 przyznane patenty zagraniczne dotyczą USA.

Ochrona własności intelektualnej zagranicą jest zwykle kosztowna. Również w przypadku zespołu naukowców z Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM - władze uczelni stwierdziły, że jest to zbyt ryzykowne, a więc zaproponowano powołanie własnej spółki, która otrzyma licencję wyłączną na komercjalizację w świecie wyników badań.

Uczelnia zagwarantowała sobie 20 proc. od przychodów. W ten sposób w 2005 r. powstała spółka spin-off przy PUM - Read-Gene SA. Naukowcy z Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM od wielu lat współpracują z Kancelarią Patentową WTS z Wrocławia, która od początku miała duże ambicje i razem z zespołem PUM uczyła się, jak uzyskać patent międzynarodowy.

Według prof. Lubińskiego patentowanie to zabezpieczenie własności intelektualnej i jednoznaczne udokumentowanie pierwszeństwa: zabezpiecza, że nikt nam nie zabroni korzystania z uzyskiwanych wyników w dalszych pracach. We współczesnym świecie jest rzeczą fundamentalną na drodze do komercjalizacji odkryć lub wyników badań - czytamy w komunikacie.

W warsztatach odbywających się 31 stycznia potwierdzili swój udział naukowcy szczecińskich uczelni wyższych oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Informacje na temat planowanych w najbliższym czasie warsztatów można uzyskać na stronie internetowej projektu:www.eco4life.info.

PAP - Nauka w Polsce

krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu prof. Monika Wilamowska-Zawłocka, dr inż. Gifty Sara Rolly, dr inż. Balanand Santhosh, studenci: Jakub Olszewski, Emilia Bielska i Kacper Chodziński. Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad bateriami wysokiej mocy

  • Fot. Adobe Stock

    EPO Patent Index 2024: z Polski prawie 700 na 200 tys. wniosków patentowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera