
<strong>Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazała się nowoczesna synteza na temat dziejów cywilizacji starożytnego Egiptu. Książka otrzymała nagrodę Hessell-Tiltman w dziedzinie książek historycznego w 2011 roku. </strong>Jej autorem jest brytyjski egiptolog dr Toby Wilkinson, wykładający w Cambridge.
Opisując korzenie cywilizacji egipskiej dr Wilkinson przytacza, w przeciwieństwie do innych publikacji, również istotne wyniki prac międzynarodowego zespołu The Combined Prehistoric Expedition pracującego na Pustyni Zachodniej w Nabta Playa (obecnie kieruje nim polski badacz - prof. Michał Kobusiewicz). Autor nie zarzuca czytelnika jedynie faktami. Mimo że układ książki oparty jest o kryterium chronologiczne, autor przemyca na kartach również liczne ciekawostki z życia ówczesnych. Wyjaśnia na przykład, że starożytni Egipcjanie za najważniejszy kierunek świata uznawali południe, a nie północ, gdyż tam miał swoje źródło Nil, a co za tym idzie życiodajne wylewy. Odczarowując obraz idyllicznego starożytnego Egiptu naukowiec posługuje się czasem szokującymi porównaniami. Opisując sylwetkę ojca faraona Cheopsa Snofru, który przyjął tytuł "bóg doskonały", zastanawia się, czy w ten sposób postrzegali władcę jego poddani. "Od zarania dziejów megalomani i tyrani używali takich epitetów - Ojciec Narodu, Umiłowany Wódz - zwykle brzmią one jednak pusto. Współczesne doświadczenia uczą, że są one bardziej narzędziem propagandy i zniewolenia niż wyrazem uznania. A jednak, gdy chodzi o starożytny Egipt, uczeni wciąż wzdragają się taką interpretacją" - pisze dr Wilkinson.
Zwrot w kierunku zwykłych ludzi, a nie tylko dworu królewskiego i spojrzenie z ich perspektywy na dzieje cywilizacji faraońskiej, wyróżnia tok narracji autora. Bardzo pomocne są wyniki badań szczątków ludzkich, gdyż źródła pisane odnoszą się głównie do faraona i jego otoczenia. Jednak dzięki specjalistycznym analizom poznajemy, na jakie choroby cierpieli i jak ciężko pracowali. Równie istotne są wyniki prac archeologicznych, które w ostatnich dekadach prowadzone są w obrębie osad, a nie tylko cmentarzysk.
Autor nie unika kontrowersyjnych dla wielu naukowców tematów, związanych z fantastycznymi wyjaśnieniami wzniesienia piramid. Poddaje rzeczowej krytyce sugestie zwolenników zaginionych cywilizacji i Atlantydy. Proponuje nie mniej ciekawe rozwiązania, poparte wiedzą akademicką i najnowszymi wynikami badań wykopaliskowych.
Książkę wyróżnia bogaty wybór, często nieznanych polskiemu czytelnikowi, czarnobiałych i barwnych ilustracji oraz planów.
Autor książki, dr Toby Wilkinson oprócz tego, że jest czynnym naukowo badaczem związanym z uniwersytetem w Cambridge i Durham w Wielkiej Brytanii, angażuje się w działalność popularyzatorską. Prowadzi programy radiowe i telewizyjne, m.in. "Horizon: Atlantis Uncovered" w BBC2 oraz "Private Lives of the Pharaohs" i "Lost City of the Pyramids" w Channel 4.
Za redakcję merytoryczną książki odpowiada dr hab. Maciej Forycki, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.