Delirium po udarze pogarsza rokowanie

Zaburzenia świadomości, które występują nawet u 30 proc. pacjentów hospitalizowanych po udarze mogą świadczyć o mniejszych szansach na powrót do zdrowia - informuje pismo "Stroke". 

Delirium, czyli majaczenie to nagle występujący zespół zaburzeń świadomości, któremu towarzyszą iluzje, omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe, lęk, dezorientacja co do miejsca i czasu oraz pobudzenie psychomotoryczne. Może występować przy wysokiej gorączce, po zatruciu, odstawieniu alkoholu lub narkotyków, urazie głowy, przy niedotlenieniu mózgu - także jako skutek udaru. Jeśli delirium pojawia się po 10 i więcej dniach od udaru jest zwykle wynikiem powikłań, takich jak infekcja układu oddechowego czy moczowego.

Analizę 10 badań obejmujących ponad 2000 pacjentów z delirium przeprowadził zespół doktora Gustavo Saposnika z St Michael's Hospital. Jak się okazało, delirium występujące po udarze wiązało się z pięciokrotnie częstszymi zgonami, a także z dłuższym pobytem w szpitalu oraz koniecznością pobytu w domu opieki po wypisaniu ze szpitala.

„Wczesne rozpoznanie i zapobieganie delirium mają duże znaczenie dla szybkiego powrotu do zdrowia, lepszej jakości życia i terminowego wypisu ze szpitala pacjentów po udarze” - podsumowuje Saposnik.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera