Inteligentne protezy skutecznie zastąpią kończyny

Naukowcy z uniwersytetu Minho w Bradze pracują nad protezami równie sprawnie wykonującymi polecenia ich użytkownika, co naturalne kończyny. Prototypy opierają się na rozwiązaniach robotycznych. 

Pracownicy portugalskiej uczelni zapewniają, że dzięki zastosowanym w nowych protezach systemom robotycznym i odpowiedniemu oprogramowaniu, możliwe będzie w niedługiej przyszłości stworzenie wiernej kopii systemu nerwowego u sztucznych członków ciała.

„Jedna z rozwijanych przez nas aplikacji ma umożliwić wyprodukowanie substytutów kończyn o niezwykle wysokim poziomie ruchliwości i autonomii dla osób po amputacjach” - poinformowała prof. Cristina Peixoto Santos, koordynatorka prac zespołu badawczego z Bragi.

Opracowywane przez portugalskich naukowców modele protez mają być zbliżone pod względem ruchowym do poruszania się naturalnych członków ciała. „Wykorzystywane przez nas urządzenia elektroniczne pozwolą uczynić imitację ruchów ręki i nogi możliwie zbliżonymi do ich biologicznych oryginałów. Pracujemy nad jak największym ograniczeniem ich ruchu +robotycznego+” - dodała prof. Santos.

Nowe protezy mają imitować ruch członków ciała na podstawie oprogramowania zawierającego dane podobne do tych, jakie wysyła system nerwowy do kończyn. Mobilność członków ma być wzorowana na funkcjonowaniu tzw. robotów czworonożnych, zdolnych do przemieszczania się w nieznanych przestrzeniach i stosujących kilka alternatywnych opcji w sytuacji pojawienia się nieoczekiwanych przeszkód.

Projekt, o nazwie „Przemieszczanie Dostosowawcze i Inteligentne”, wdrażany jest przez badaczy z Bragi we współpracy z uczonymi z Wyższego Instytutu Inżynierii w Porto. Prace naukowe portugalskich naukowców zostały już wsparte kwotą prawie 200 tys. euro z lizbońskiej Fundacji Nauki i Technologii. Ich ukończenia należy się spodziewać w 2013 r.

Z Lizbony Marcin Zatyka

PAP - Nauka w Polsce

zat/ ula/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prywatny japoński lądownik Resilience wszedł na orbitę wokół Księżyca

  • EPA/VICKIE FLORES 28.10.2021

    W. Brytania/ Biolog i popularyzator nauki David Attenborough kończy 99 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera