Na Podkarpaciu niedźwiedzie nadal aktywne

Fot. PAP
Fot. PAP

<strong>Żyjące na Podkarpaciu niedźwiedzie nadal są aktywne. W ostatnich dniach swoje tropy zostawiły m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim</strong> - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"W okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem niedźwiedzie pojawiały się m.in. w miejscach, gdzie wykładana jest karma dla zwierzyny płowej" - powiedział Marszałek.

Na świeże tropy niedźwiedzi natrafiono w lasach kilku nadleśnictw krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Według Marszałka, aktywność niedźwiedzi została spowodowana nietypową pogodą panującą podczas tegorocznej zimy. "Drapieżniki zamiast drzemać w gawrze, nadal żerują" - zauważył.

W lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, żyje ponad 100 niedźwiedzi, najwięcej w Polsce.

Niedźwiedź brunatny waży ok. 300 kilogramów. Żyje do 50 lat. Zwierzęta te są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy energetyczne na zimę. Zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ hes/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wrocław, 23.07.2025. Dr Weronika Urbańska (P) z Politechniki Wrocławskiej oraz Ewa Borowska (L) ze startupu Extremo Technologies na spotkaniu dla mediów w laboratoriach PW, 23 bm. W trakcie wydarzenia zostały zaprezentowane próbki, poddawane eksperymentom w przestrzeni kosmicznej podczas misji Ignis z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. (mk/amb) PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Naukowcy zbadają przydatność mikroglonów wulkanicznych do pozyskiwania surowców w kosmosie

  • Warszawa, 21.07.2025. Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała na konferencji prasowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Dorożała: monitoring niedźwiedzi z Gminy Cisna to kwestia paru tygodni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera