Glej to coś więcej niż wypełniacz

Komórki glejowe nie tylko zapewniają mózgowi spoistość, ale i wpływają na jego działanie. Udało się symulować te procesy dzięki modelowi komputerowemu - informuje pismo "PLoS Computational Biology".

Nazwa komórek glejowych pochodzi od greckiego słowa "glia", oznaczającego klej. Ich powszechnie znaną funkcją jest ochrona odpowiedzialnych za aktywność umysłową komórek nerwowych mózgu i utrzymywanie ich w określonym położeniu. Jednak naukowcy z uniwersytetu w Tel Avivie wykazali, że komórki gleju mają kluczowe znaczenie dla plastyczności mózgu - czyli tego, w jaki sposób on się adaptuje, uczy i gromadzi informacje.

Jak tłumaczy Maurizio De Pitta z uniwersytetu w Tel Avivie, glej bierze udział w procesie segregowania informacji - reguluje działanie połączeń pomiędzy neuronami (synaps), co wpływa na przetwarzanie informacji i uczenie się. Na każdy neuron przypada od dwóch do pięciu komórek gleju - szczególnie w korze mózgu oraz hipokampie, gdzie przetwarzane są i gromadzone informacje. Mózg działa jak serwis społecznościowy, a glej jest jego moderatorem, decydującym, które wiadomości zostaną przekazane - i kiedy, może bowiem przerywać przekaz przez synapsy lub go spowalniać.

Dzięki współpracy naukowców z kilku ośrodków powstał model komputerowy, który uwzględnia wpływ komórek glejowych na przekazywanie informacji poprzez synapsy. Model ten może znaleźć zastosowanie przy konstruowaniu układów elektronicznych czy pisaniu oprogramowania oraz pomagać w badaniach dotyczących chorób mózgu - na przykład choroby Alzheimera czy padaczki. W przypadku padaczki glej nie wypełnia swoich funkcji regulacyjnych, toteż nieprawidłowe wyładowania elektryczne szerzą się w mózgu bez przeszkód.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera