Seks może zmienić strukturę mózgu szczura, ale w sposób zależny od jego płci - informuje "New Scientist".
Shinji Tsukahara i jego koledzy z uniwersytetu Saitama w pobliżu Tokio porównali mózgi samców szczura, które jeszcze nigdy nie kopulowały z samicą oraz osobników z pewnym doświadczeniem w tej mierze. Okazało się, że u szczurów, które kopulowały, w obszarze związanym z seksem zmniejszyła się liczba kolców dendrytycznych w synapsach - połączeniach między komórkami nerwowymi mózgu.
Zdaniem Tsukahary, ma to związek ze zmianami hormonalnymi wyzwalanymi przez obecność samicy oraz impulsy nerwowe pochodzące z penisa. Prawdopodobnie nieodwracalne zmiany w synapsach są przejawem procesu uczenia się zachowań seksualnych.
U samic wygląda to inaczej. Paul Micevych z University of California w Los Angeles badał wpływ, jaki wywierał na mózg samic cykl owulacyjny - podnoszący się co cztery dni poziom estradiolu. Aby dokładnie kontrolować poziom estradiolu, podawano go samicom sztucznie, po wcześniejszym usunięciu jajników.
Jak się okazało, u samic liczba struktur synaptycznych w związanym z zachowaniami seksualnymi jądrze łukowatym podwzgórza miała związek z poziomem wstrzykniętego estradiolu. Samice po największej dawce estradiolu miały najwięcej struktur synaptycznych i były gotowe do kopulacji w 80 proc. przypadków. Przy najmniejszej dawce struktur było najmniej, a szczurzyce pozytywnie reagowały na zaloty samców tylko raz na dziesięć prób. Także farmakologiczne zablokowanie powstawania struktur w synapsach sprawiało, że samice stawały się o wiele mniej chętne do kopulacji.
Micevych uważa, że działając odpowiednimi lekami na receptor dla estradiolu dałoby się oddziaływać na życie seksualne człowieka.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ ula/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.