Uzyskiwany z porostów barwnik może znaleźć zastosowanie w walce z chorobą Alzheimera - informuje pismo "Nature Chemical Biology".
Osiem lat temu profesor Erich Wanker z Berlina rozpoczął poszukiwania naturalnych substancji, które mogłyby znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.
Nieprawidłowe fałdowanie się białek i powstawanie ich niewielkich toksycznych cząsteczek jest przyczyną m.in. choroby Alzheimera, a prawdopodobnie także choroby Parkinsona i Huntingtona. Nieprawidłowe białka gromadzą się wewnątrz lub na zewnątrz komórek. Jak się wydaje, orceina i O4 zapobiegają tworzeniu się w organizmie niewielkich skupisk toksycznych białek - zamiast tego powstają duże płytki amyloidu, niegroźne dla komórek nerwowych. Podobne działanie wydaje się mieć zresztą także barwnik syntetyczny - błękit metylenowy.
Choć są skuteczne w warunkach laboratoryjnych, na razie nie potwierdzono w badaniach klinicznych, aby O4 czy błękit metylenowy rzeczywiście mogły zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera u ludzi. Potrzebne są dalsze badania.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.