Pięć badaczek otrzymało stypendia L'Oreal Polska i UNESCO

Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Lesiak, Anna Grochot-Przęczek,  Aneta Kasza, Danuta Witkowska i Katarzyna Kamińska. PAP/Grzegorz Jakubowski
Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Lesiak, Anna Grochot-Przęczek, Aneta Kasza, Danuta Witkowska i Katarzyna Kamińska. PAP/Grzegorz Jakubowski

<strong>Pięć polskich badaczek otrzymało stypendia naukowe w ramach 11. edycji programu L&#39;Oreal Polska i UNESCO &quot;dla Kobiet i Nauki&quot;.</strong> Jury nagrodziło: dr Anetę Kaszę, dr Aleksandrę Lesiak, Annę Grochot-Przęczek, Katarzynę Kamińską i Danutę Witkowską.

Stypendium doktoranckie w wysokości 25 tys. złotych otrzymały trzy uczone. Pierwsza z nich Anna Grochot-Przęczek, która pracuje nad możliwością pobudzenia powstawania naczyń krwionośnych. Taka potrzeba dotyczy m.in. pacjentów z chorobą niedokrwienną kończyn. Czynnikiem predysponującym do rozwoju tej choroby jest np. cukrzyca, ale również palenie, czy podeszły wiek. Grochot-Przęczek nagrodzono za pracę "Zastosowanie proangiogennych komórek pochodzenia szpikowego w terapeutycznej angiogenezie - rola oksygenazy hemowej-1".

Druga z nagrodzonych, Katarzyna Kamińska, jest autorką pracy "Identyfikacja i charakterystyka związków znoszących aktywność endonukleazy wirusa grypy w kompleksie wirusowej polimerazy mRNA". Celem jej projektu doktorskiego jest identyfikacja oraz charakterystyka związków niskocząsteczkowych, które blokują cykl rozwojowy wirusa grypy, i które będą mogły zostać wykorzystane jako punkt wyjścia do racjonalnej inżynierii nowej klasy leków przeciwgrypowych.

Laureatka kolejnego stypendium doktoranckiego Danuta Witkowska zapowiada, że rezultaty jej badań mogą stworzyć możliwość zaprojektowania leków będących alternatywą dla terapii antybiotykowej, na którą wyjątkowo oporna jest bakteria Helicobacter. Bakterie te są patogenami człowieka oraz niektórych gatunków zwierząt i w ponad 90 proc. odpowiadają za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy u człowieka.

Stypendium habilitacyjne w wysokości 30 tys. złotych otrzymała dr Aneta Kasza, która w ramach swojej pracy habilitacyjnej chce poznać mechanizmy regulacji ekspresji genów. Ich poznanie poprzedza etap poszukiwania skutecznych czynników farmaceutycznych, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, w tym w leczeniu i zapobieganiu nowotworom.

Takie samo dofinansowanie otrzymała również dr Aleksandra Lesiak, autorka pracy: "Genetyczne, środowiskowe i molekularne uwarunkowania rozwoju raków podstawno-komórkowych skóry". "Przeprowadzone przeze mnie badania, na grupie zdrowych ochotników, wykazały, że nawet niskie dawki ultrafioletu mogą zaburzać układ immunologiczny skóry, co wymaga szerzenia wiedzy na temat szeroko rozumianej ochrony przeciwsłonecznej" - wyjaśnia laureatka.

Stypendia L\\'Or,al Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu do spraw UNESCO są inicjatywą lokalną. Źródłem inspiracji była umowa zawarta w Paryżu między Grupą L\\'Or,al i UNESCO +For Women in Science+. W jej ramach, każdego roku, w paryskiej siedzibie UNESCO, wybitne przedstawicielki świata nauki oraz młode doktorantki, z pięciu kontynentów, otrzymują nagrody pieniężne oraz stypendia.

Polska filia Grupy L\\'Or,al przyznaje stypendia naukowe od 11 lat. Każdego roku program wyłania młode talenty, których przykład ma zachęcić następne pokolenia do podejmowania badań naukowych. Do tej pory stypendia przyznano pięćdziesięciu pięciu badaczkom. Prowadzą one badania w Białymstoku, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Warunkiem przystąpienia do konkursu, zarówno dla doktorantek (granica wieku 35 lat), jak habilitantek (do 45 lat), jest końcowy etap realizacji pracy. Kandydatury ocenia dwunastoosobowe, w którego skład wchodzą autorytety polskiego życia naukowego.

Szczegółowe informacje na temat konkursu i laureatek są dostępne na stronie: http://www.lorealdlakobietinauki.pl/laureatki_2011.php

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: również religia, polityka i wojna napędzają ewolucję dzikiej przyrody w miastach

  • Fot. Adobe Stock

    Bocian Biały „Zwierzęciem Roku 2025” w plebiscycie ministerstwa klimatu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera