Krążki międzykręgowe, czyli tzw. dyski kręgosłupa, mogą być odbudowywane przy udziale hydrożelu, który bazuje na hydropolisacharydach i bakteriach.
„Materiał, bazujący na hydropolisacharydach i bakteriach pseudomonas elodea, wstrzykiwany jest podczas operacji w chore miejsca. W szybkim czasie zaczyna on odbudowywać jądro miażdżyste krążka” - poinformował Miguel Oliveira z zespołu badawczego.
Zaletą hydrożelu jest jego kojące działanie na ból oraz biodegradalność. Po okresie stymulowania odradzania się tkanki krążków międzykręgowych, biomateriał samoistnie zanika, ustępując miejsca komórkom jądra miażdżystego.
Według portugalskich uczonych, w trakcie badań laboratoryjnych zaobserwowano duże postępy w odbudowie krążków międzykręgowych na bazie hydrożelu. „Rozpoczęliśmy już badania nad wdrożeniem nowego materiału przy leczeniu kręgosłupów owiec. Na następnym etapie przestudiujemy możliwość medycznego zastosowania produktu na człowieku” - dodał Oliveira.
Krążek międzykręgowy pełni funkcję amortyzatora kręgosłupa oraz zapewnia mu ruchomość. Dzięki dyskom, podczas ruchów kręgosłupa, kręgi nie ocierają się o siebie. Uszkodzenia lub przemieszczenia się krążków następują zwykle z wiekiem lub w wyniku dużych przeciążeń.
Z Lizbony Marcin Zatyka
PAP - Nauka w Polsce
zat/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.