Stymulacja nerwu podjęzykowego pomaga na bezdech senny

Stymulacja nerwu podjęzykowego (HGNS) poprawiła przepływ powietrza w drogach oddechowych osób z obturacyjnym bezdechem sennym (OSA) - informuje pismo "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

Bezdech senny jest zaburzeniem oddychania, które objawia się okresowym zatrzymaniem oddechu w czasie snu. Może powodować znaczne niedotlenienie organizmu. Przejawami bezdechu są m. in. ciężkie chrapanie, senność w ciągu dnia i brak koncentracji. Krótkie przebudzenia zdarzają się w nocy nawet po kilkaset razy.

Eksperymentalną terapię zastosowali u 30 osób w średnim wieku naukowcy z Johns Hopkins Sleep Disorders Center. U poddanych działaniu prądu wyraźnie poprawił się przepływ powietrza w drogach oddechowych, a sama procedura nie przeszkadzała im we śnie.

Wyprodukowany przez firmę Apnex Medical Inc implantowany stymulator monitoruje oddech i uaktywnia się w razie potrzeby, pobudzając nerw podjęzykowy, który działa na mięśnie z drogach oddechowych. Im mocniejsza była stymulacja, tym bardziej zwiększał się przepływ przez drogi oddechowe - normalne parametry udało się uzyskać u wszystkich 30 pacjentów.

Zdaniem autorów badań, stymulacja nerwu podjęzykowego może być alternatywą dla powszechnie stosowanej metody CPAP, która wymaga uciążliwego podłączania się na noc do aparatury utrzymującej podwyższone ciśnienie w drogach oddechowych.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera