Ostropest plamisty może zatrzymać rozwój raka płuca

<div class="tytul"> Sylibina, związek zawarty w nasionach ostropestu plamistego, hamuje proliferację raka płuca u myszy - donoszą naukowcy, których artykuł ukazał się w piśmie &quot;Molecular Carcinogenesis&quot;. </div>

Choć naturalne ekstrakty z tej rośliny używane były już ponad 2000 lat temu, głównie w celu leczenia chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego, dopiero niedawno właściwości ostropestu zostały potwierdzone na drodze badań kontrolowanych.

Sylibina jest flawonoidem o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Badania prowadzone na komórkach myszy, u których rozwinął się rak płuca, wykazały, że związek ten blokuje enzymy STAT1 i STAT3, które prowadzą do ekspresji enzymów COX2 (cyklooksygenaza indukowana) i iNOS (indukowana syntaza tlenku azotu), a te z kolei biorąc udział w reakcji zapalnej, sprzyjają rozwojowi nowotworów - wyjaśnia dr Alpna Tyagi z Uniwersytetu Kolorado (USA).

Naukowcy porównali działanie sylibiny do leków na raka płuca, które obecnie poddawane są próbom klinicznym. Okazało się, że w porównaniu z tymi bardzo drogimi preparatami sylibina blokowała nie tylko ekspresję COX2 i iNOS, ale także migrację istniejących już komórek nowotworowych.

"Wykazaliśmy, że enzymy STAT1 i STAT3 mogą być obiecującym celem w leczeniu raka płuca, niezależnie od tego, w jaki sposób się do nich dotrze. Produkty pochodzenia naturalnego, jak sylibina, mogą być równie skuteczne, jak najlepsze testowane obecnie leki" - podsumowuje dr Tyagi.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera