Wietnamowi nie udało się ocalić populacji krytycznie zagrożonego wyginięciem nosorożca jawajskiego. W kwietniu ubiegłego roku kłusownicy zabili prawdopodobnie ostatniego przedstawiciela tego gatunku w kraju - podaje agencja AP.
Jak zauważa Christy Williams, koordynator prowadzonego przez WWF programu ochrony azjatyckich słoni i nosorożców, populacja nosorożca jawajskiego w Wietnamie kurczyła się do kilku dekad w związku z zagospodarowywaniem kolejnych obszarów przez ludzi, co uderzało w naturalne środowisko tych zwierząt. Problem dodatkowo nasilało kłusownictwo oraz brak skutecznych działań i kontroli ze strony władz parku narodowego.
Dyrektor parku Tran Van Thanh podkreśla z kolei, że choć niektórzy strażnicy rzeczywiście nie wypełniali odpowiednio swoich obowiązków, nie jest możliwe zapobiegnięcie polowaniom na egzotyczne zwierzęta, gdy w okolicach parku mieszka około 100 tys. osób, a przeciętny farmer zarabia tam średnio 7,5 dolara dziennie.
"Nie usiłujemy uniknąć odpowiedzialności za śmierć nosorożców, ale zrobiliśmy co w naszej mocy, by je chronić" - twierdzi Thanh.
W ostatnich latach odnotowano wzrost popytu na róg nosorożca wśród Wietnamczyków i Chińczyków, którzy wierzą w jego lecznicze działanie przy całym szeregu dolegliwości i chorób, w tym nowotworów. Mała saszetka sproszkowanego rogu może przynieść ogromne zyski na czarnym rynku. Kilogram specyfiku kosztuje dziś około 100 tys. dolarów - czytamy w raporcie WWF.
Obecnie na świecie pozostało już tylko od 40 do 60 osobników nosoroża jawajskiego, żyjących w indonezyjskim parku narodowym Ujung Kulon.
Z danych organizacji wynika, że, jeżeli Wietnam nie podejmie szybko odpowiednich kroków, podobny los może spotkać także kilka innych gatunków, m.in. saolę (wół Vu Quang).
PAP - Nauka w Polsce
koc/ tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.