Grzechotnik jest mistrzem w planowaniu urodzeń

Badania genetyczne dowiodły, że samica grzechotnika diamentowego ( Crotalus adamantus) może przechowywać w swoim organizmie żywe plemniki co najmniej przez pięć lat - informuje "New Scietist".

Niebezpiecznie szybki grzechotnik diamentowy to największy jadowitym wąż Ameryki Północnej - niektóre osobniki przekraczają 240 cm i ważą nawet 12 kilogramów. Podobnie jak większość grzechotników, grzechotnik diamentowy jest jajożyworodny - nie składa jaj, ale "rodzi" małe wężyki.

Schwytana w roku 2005 na Florydzie samica tego węża była trzymana w prywatnej kolekcji przez pięć lat i nie miała żadnej okazji do bliskiego kontaktu z samcem. Mimo to w roku 2010 niespodziewanie urodziła 19 wężątek.

Sprawą zajął się Warren Booth z Carolina State University w Raleigh, ekspert od dzieworództwa, czyli występującego u niektórych zwierząt zjawiska rozwijania się potomstwa z niezapłodnionych komórek jajowych. Jednak badania genetyczne wykazały, że w tym wypadku genom potomstwa różnił się wyraźnie od genomu matki - zatem w sprawę na pewno zamieszany był jakiś samiec. Samica przechowywała jego plemniki przez wiele lat.

Choć o tej zdolności gadów wiadomo było od dawna, po raz pierwszy potwierdzono ją metodami genetycznymi. Na razie można tylko zgadywać, jaki jest maksymalny czas przechowywania plemników przez samicę. Nic też nie wiadomo o sposobie tak długiego ich zachowania czy mechanizmie wybierania momentu zapłodnienia.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera