Dwa leki w jednym w leczeniu obturacyjnej choroby płuc

<strong>W leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) stosowane są dwie podstawowe grupy leków, które będzie można połączyć w jednym preparacie, wygodniejszym do użycia dla pacjenta. </strong>Poinformowano o tym podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc (ERS), która odbyła się w Amsterdamie. 

W leczeniu POChP - zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi - stosowane są głównie dwa typy leków rozkurczających oskrzela. "Powodują one, że chory odczuwa mniejszą duszność, szczególnie podczas wysiłku fizycznego" - powiedział PAP dr Piotr Dąbrowiecki, kierownik Oddziału Ratunkowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Jeden z tych leków to tzw. długo działający beta2-mimetyk, w skrócie LABA, drugi jest długo działającym środkiem przeciwcholinergicznym (LAMA). Obydwa farmaceutyki wykazują podobną skuteczność i są jednakowo wygodne w użyciu.

Nowy preparat ma zawierać glikopyrrolat, nowy lek z grupy LAMA, zakodowany pod nazwą NVA237, który ma być zarejestrowany w 2012 r. Producent chce go połączyć z innym wytwarzanym przez siebie lekiem o nazwie indakaterol, stosowanym jedynie raz na dobę w leczeniu POChP. W ten sposób ma powstać pierwszy tego typu skojarzony preparat, znany na razie jako QVA149.

"Niektórzy chorzy wymagają też użycia jeszcze innej dostępnej w Polsce terapii łączonej, polegającej na użyciu leku rozszerzającego oskrzela oraz sterydu, która poprawia jakość życia chorych, zmniejsza ilość zaostrzeń choroby i być może wydłuża życie tych chorych" - podkreśla dr Dąbrowicki.

Dodał, że rozszerzenie grupy leków to dobra wiadomość dla chorych na POChP, gdyż są różne jej odmiany, do których trzeba dopasować odpowiednie leczenie. Dzięki temu chorzy chętniej zażywają leki i współpracują z lekarzem, co daje lepsze efekty terapii.

Specjalista zwraca też uwagę, że poza lekami ważna jest też rehabilitacja w leczeniu POCHP. Już od umiarkowanej postaci choroby przyczynia się ona do poprawy wydolności wysiłkowej chorych i zwiększa efektywność leczenia. "Chory powinien zatem zadbać o kondycję, bo ona może podnieść jakość życia z chorobą. Trzeba rzucić kilka kilogramów, zdrowiej się odżywiać, podnieść wydolność organizmu. A tym samym odciążyć swój chory układ oddechowy - podkreśla dr Dąbrowicki.

POChP polega na nieodwracalnym ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Powstaje na skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli i oskrzelików oraz rozedmy płuc. Objawem tego jest duszność, której mogą towarzyszyć świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej oraz uporczywy, produktywny lub bezproduktywny kaszel.

PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński 

zbw/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: nawet 1,5 mln osób w Polsce nie wie, że ma astmę i nie leczy się, tracąc szansę życie w komforcie

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera