Budowy gniazda trzeba się uczyć

Ptaki nie budują swoich gniazd intuicyjnie, muszą sie tego uczyć metodą prób i błędów - wynika z najnowszych badań opublikowanych w piśmie "Behavioural Processes".

Naukowcy z trzech brytyjskich uniwersytetów analizowali nagrania przedstawiające zachowania wikłaczy maskowych w Botswanie. Gatunek ten został wybrany ze względu na to, że jego przedstawiciele potrafią w ciągu jednego okresu godowego uwić wiele skomplikowanych gniazd. Dało to naukowcom możliwość porównania szeregu konstrukcji stworzonych przez tego samego osobnika.

Okazało się, że przy każdym kolejnym gnieździe technika konstruowania była przez ptaki zmieniana i udoskonalana. W miarę zdobywania doświadczenia ptakom rzadziej zdarzało się też gubić źdźbła trawy służące jako materiał budowlany, co świadczyło o wykształcanych umiejętnościach.

"Gdyby ptaki miały genetycznie zaprogramowany szablon, należałoby oczekiwać, że wszystkie będą konstruować gniazda za każdym razem w ten sam sposób" - mówi dr Patrick Walsh, biolog z Uniwersytetu Edynburskiego. "W tym przypadku tak się nie stało. U wikłaczy maskowych zaobserwowano silne zróżnicowanie w podejściu i technice, co wskazuje wyraźnie na rolę, jaką odgrywa doświadczenie. Nawet wśród ptaków sprawdza się więc powiedzenie, że praktyka czyni mistrza".

PAP - Nauka w Polsce

koc/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera