Ptaki nie budują swoich gniazd intuicyjnie, muszą sie tego uczyć metodą prób i błędów - wynika z najnowszych badań opublikowanych w piśmie "Behavioural Processes".
Okazało się, że przy każdym kolejnym gnieździe technika konstruowania była przez ptaki zmieniana i udoskonalana. W miarę zdobywania doświadczenia ptakom rzadziej zdarzało się też gubić źdźbła trawy służące jako materiał budowlany, co świadczyło o wykształcanych umiejętnościach.
"Gdyby ptaki miały genetycznie zaprogramowany szablon, należałoby oczekiwać, że wszystkie będą konstruować gniazda za każdym razem w ten sam sposób" - mówi dr Patrick Walsh, biolog z Uniwersytetu Edynburskiego. "W tym przypadku tak się nie stało. U wikłaczy maskowych zaobserwowano silne zróżnicowanie w podejściu i technice, co wskazuje wyraźnie na rolę, jaką odgrywa doświadczenie. Nawet wśród ptaków sprawdza się więc powiedzenie, że praktyka czyni mistrza".
PAP - Nauka w Polsce
koc/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.