Twórca technologii www zmierzy internet

World Wide Web Foundation zbada rozległość internetu. Badanie ustali m.in. przypuszczalną liczbę stron internetowych, ich rodzaj, tempo rozwoju globalnej sieci i jej zróżnicowanie geograficzne - poinformowała CNN. 



World Wide Web Foundation (WWWF), założona przez Tima Berners-Lee (twórcę technologii www), jest jedną z organizacji, która tworzy standardy internetowe od początku istnienia Sieci oraz standaryzuje sposoby opisu stron internetowych. Jak powiedział CNN Steve Bratt, prezes zarządu WWWF, badanie Internetu zostanie przeprowadzone wspólnie z koncernem Google, a jego rezultatem będzie sformułowanie wskaźnika rozwoju Sieci o nazwie World Wide Web Index.

"Web Index będzie pierwszym wieloskładnikowym miernikiem rozwoju sieci i jej wpływu na narody i ludzi. Będzie obejmował większość krajów rozwijających się i rozwiniętych, umożliwiając porównanie występujących w nich trendów oraz zmierzenie wydajności w poszczególnych krajach" - napisał w e-mailu do CNN.

Zauważył przy tym, że "nie będzie to odpowiedź na każde pytanie dotyczące internetu", ale Index, który będzie aktualizowany w corocznych raportach, pozwoli wypełnić niektóre luki w wiedzy dotyczące globalnej sieci. "Prawdopodobnie jest to najlepszy sposób ilościowego opisania Internetu" - dodał.

World Wide Web Foundation zamierza dokonać pomiarów metodą badań użytkowników, pozyskiwania danych od urzędów państwowych, dostawców internetu, rządów oraz wyszukiwarek takich jak Google. W trakcie badania ma też zostać wyjaśniona kwestia, w jaki sposób media społecznościowe przyczyniły się do arabskiej "Wiosny Ludów" na Bliskim Wschodzie w obecnym roku oraz jakiego rodzaju strony internetowe są odwiedzane przez internautów, jaki jest okres ich istnienia i w jaki sposób trendy internetowe rozprzestrzeniają się z regionu do regionu oraz z kraju do kraju.

Podobne wyniki badań, dotyczące liczby użytkowników internetu w różnych krajach oraz rodzajów łącz internetowych publikuje periodycznie International Telecommunications Union (ITU). Jak stwierdził Bratt, badanie WWWF ma być uzupełnieniem badań ITU nie zaś je zastępować.

Jak poinformowała fundacja, pierwszy z pięciu rocznych raportów WWWF ma być opublikowany na początku przyszłego roku.

PAP - Nauka w Polsce

mmej/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera