Młody astronom z Torunia wyróżniony przez PTA

<strong>Dr Gracjan Maciejewski z Centrum Astronomii UMK otrzymał w niedzielę Nagrodę Młodych przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA)</strong>. Wyróżnienie wręczono w Gdańsku podczas otwarcia XXXV Zjazdu PTA. <br /><br />

Gracjan Maciejewski obronił w 2007 roku pracę doktorską pod tytułem "Fotometryczne przeglądy nieba. Poszukiwanie zmienności i astrofizyka gromad otwartych". W swoim dorobku naukowym ma ponad 40 publikacji. Zajmuje się poszukiwaniem planet pozasłonecznych oraz badaniami gromad otwartych gwiazd i układów podwójnych gwiazd.

Laureat bierze udział w kilku projektach badawczych: Semi-Automatic Variability Serach (SAVS), Open Cluster Survey (OCS), Young Exoplanet Transit Initiative (YETI). Był także członkiem zespołu, który odkrył planetę koło gwiazdy HD 17092. Z kolei w latach 2009-2010 odkrył dwie potencjalne planety pozasłoneczne w układach WASP-3 oraz WASP-10.

Nagroda Młodych jest przyznawana co dwa lata przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitny, indywidualny dorobek w dziedzinie astronomii uzyskany podczas całej działalności naukowej. Mogą ją otrzymać polscy astronomowie w wieku do 35 lat.

Historia Nagrody Młodych sięga 1970 roku. Otrzymali ją m.in. Bohdan Paczyński (w 1970 roku) i Aleksander Wolszczan (w 1977 roku). W 1995 roku nagrodę otrzymał Andrzej Niedzielski, promotor pracy doktorskiej tegorocznego laureata. 

PAP - Nauka w Polsce

ast/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    Polscy naukowcy przetestują kosmiczną koparkę w warunkach imitujących te na Księżycu

  • Fot. Adobe Stock

    POLSA: sonda COSMOS 482 weszła w atmosferę Ziemi poza Polską

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera