Stosowanie środków przeciwbólowych we wczesnym okresie ciąży grozi zwiększonym ryzykiem poronienia - ostrzegają kanadyjscy naukowcy. Ich badania ukazały się w "Canadian Medical Association Journal". <br />
Analiza przeprowadzona w Quebecu w grupie blisko 52 tys. ciężarnych kobiet wykazała, że te z nich, które po zajściu w ciążę stosowały niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) były ponad dwukrotnie bardziej narażone na poronienie.
Wśród 4,7 tys. kobiet, które poroniły 7,5 proc. w okresie ciąży przyjmowało lek przeciwbólowy (najczęściej naproksen, ibuprofen lub celekoksyb). W przypadku pozostałych kobiet leki te zażywało mniej niż 3 proc.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększać ryzyko poronienia hamując produkcję prostaglandyn w śluzówce macicy. Poziom tych hormonów obniża się w naturalny sposób we wczesnym okresie ciąży - mówi Anick Berard z Uniwersytetu Montrealskiego.
Ciężarne kobiety, które stosują niesteroidowe leki przeciwzapalne przy schorzeniach przewlekłych, takich jak toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów, powinny konsultować ich przyjmowanie z lekarzem, gdyż w czasie ciąży objawy tych chorób nierzadko ulegają poprawie.
W przypadku kobiet, które potrzebują doraźnie środka łagodzącego ból za najbezpieczniejszy uważa się obecnie paracetamol - dodaje badaczka.
PAP - Nauka w Polsce
koc/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.