Kamera internetowa jako czytnik kart płatniczych

Badacze z USA opracowali nową technologię, dzięki której można będzie płacić w Internecie bez potrzeby podawania danych kart płatniczych. Zrobi to aplikacja online wykorzystująca szyfrowany przekaz z kamery internetowej - poinformował magazyn Technology Review. 



Technologia o nazwie Netswipe opracowana przez naukowców i inżynierów pracujących dla firmy technologicznej Jumio wykorzystuje kamery internetowe i specjalnie napisaną aplikację, zamieniającą kamerę w czytnik kart płatniczych.

Zasady działania Netswipe są proste. Użytkownik musi uruchomić aplikację, która poinformuje o konieczności zbliżenia karty do kamery. W aplikacji wyświetli się szablon, do którego trzeba dostosować położenie karty - tak aby oprogramowanie mogło odczytać dane właściciela i numer karty. Sam proces rozpoznawania, według badaczy pracujących dla Jumio, około ćwierć sekundy. Po rozpoznaniu karty i odczytaniu numerów, konieczne jest ręczne wpisanie trzycyfrowego kodu weryfikacyjnego (CCV2) w formularz aplikacji.

Obraz karty oraz dane z niej są następnie szyfrowane i przesyłane bezpośrednio do banku. Nie są przechowywane ani w komputerze, ani przez Jumio.

Uzyskanie bezpiecznego algorytmu, pozwalającego na szyfrowanie danych oraz bezpieczny przekaz wideo trwało ponad dwa lata, przy czym naukowcy i inżynierowie z Jumio współpracowali z wieloma instytutami naukowymi oraz firmami zajmującymi się komputerową obróbką grafiki w całych USA. Przebadano także około miliona skanów próbnych kart, aby skrócić czas prawidłowego rozpoznania karty płatniczej do minimum.

Aplikacja posiada wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa i nie daje się oszukać nawet najlepszymi odbitkami czy podróbkami kart. Rozpoznaje m.in. hologramy kart oraz embosowanie i różne typy grafik, zabezpieczających karty przez fałszerstwem.

Badacze z Jumio pracują obecnie nad mobilną wersją Netswipe, wykorzystującą kamery wbudowane w smartfony i zaawansowane telefony komórkowe. MMEJ

PAP - Nauka w Polsce

mmej/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera